Praha - V Česku podniká přibližně sedmdesát tisíc cizinců.
Plné dvě třetiny přitom pocházejí z Vietnamu a Ukrajiny. Slovenských živnostníků je na českém trhu mírně přes dvanáct tisíc.
Celkem jsou v republice evidováni podnikatelé ze 149 států. Mezi nejexotičtější patří ti z Vanuatu, Bangladéše, Ugandy nebo Britských Panenských ostrovů, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu a ministerstva průmyslu a obchodu.
Řada cizinců přitom disponuje více jak jedním živnostenským listem. "V České republice byly do prvního čtvrtletí vydány téměř tři miliony živnostenských oprávnění, z toho přes 88 tisíc pro podnikatele ze zahraničí," uvádí se ve statistice.
Jejich nejčastějším polem působnosti je stavebnictví a obchod.
Platí cizinci daně?
Živnostenské oprávnění má asi pětina cizinců, kteří jsou v Česku legálně. Podle daňových poradců jsou přitom při plnění všech svých daňových povinností poctiví zhruba stejně jako Češi.
Problém podle poradců není ani tak v těch s živnostenským listem (kteří jsou tudíž evidováni úřady), nýbrž v těch, kteří zde podnikají a pracují neoprávněně. Často přitom může jít o klany, kdy jednomu živnostníkovi pomáhá s jeho byznysem celá rodina.
Část registrovaných zahraničních podnikatelů tak představuje "předvoj" nelegálním pracovníkům. Zajišťuje jim totiž vše potřebné, od nabídky práce až po ubytování.
Aktuální odhady, kolik cizinců v tuzemsku podniká neoprávněně, v podstatě neexistují. Poslední zveřejněné odhady jsou staré pět let. Ty mluvily přibližně o 100 až 150 tisících podnikavců.
Česko je zajímavé
Celkem v Česku pracuje nebo podniká necelých 350 tisíc cizinců. Za první pololetí letošního roku jich přicestovalo za prací asi dvaatřicet tisíc.
Na konci června tak bylo v tuzemsku zaměstnáno celkem 272 500 lidí ze zahraničí. Nejvíce zahraničních pracovníků je ze Slovenska, druhou nejpočetnější skupinou jsou Ukrajinci.
Další info: