Tesco se zbavuje brigádníků, nabírá radši zaměstnance

Ekonomika Ekonomika
27. 10. 2008 7:05
Zaměstnanci mají podle řetězce lepší motivaci
Foto: Tesco Stores

Praha - Obchodní řetězec Tesco dělá v Česku neobvyklý krok, brigádníky totiž nahrazuje novými zaměstnanci.

A nemusí mít problém takové lidi sehnat, úřady práce hlásí, že mají dostatek lidí, které může řetězec zaměstnat na zkrácený úvazek.

Konec brigádníků ale provází problémy. V obchodech je nedostatek lidí a zákazníci tak často musí čekat ve frontách. To kritizovaly i odbory, které vyhlásily stávkovou pohotovost. Nakonec se s vedením firmy domluvily a stávku odložily.

Vedení společnosti si od ukončení využívání brigádníků v obchodech slibuje vyšší motivaci pracovníků. Ta by se měla projevit na jejich výkonech a tím i na větší spokojenosti zákazníků se službami společnosti. Zaměstnanci na poloviční či čtvrtinový úvazek přitom budou na rozdíl od brigádníků odměněni stálým platem a dovolenou.

Na tuto strategii Tesco přistoupilo také kvůli příštím dvěma měsícům, ve kterých se dá očekávat zvýšený příliv zákazníků z důvodu předvánočních nákupů.

„V době předvánoční horečky ještě budeme muset využít brigádnických pracovních sil, poté už ale s jejich službami nepočítáme," doplnila tisková mluvčí Tesca Eva Karasová.
 
Společnost se nedostatku pracovních sil obávat nemusí.

„V evidenci na uvedené pozice vedeme dostatek vhodných kandidátů. Tato práce je totiž vhodná i pro maminky s malými dětmi či zdravotně postižené," uvedla Ivana Ondráková z brněnského úřadu práce.

Souhlasí s ní i ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl. „Pardubické Tesco není velké, takže s obsazením pozic by v našem městě neměl být problém," sdělil.
 
Pracovní agentury zajišťující pro řetězec brigádníky prozatím situaci nechtějí komentovat . „V tuto chvíli nemáme ze strany Tesca informace o tom, že by měla přijít změna ve smyslu permanentního pozastavení práce brigádníků. Můžeme pouze spekulovat, jak bude změna vypadat a jaké nám přinese důsledky. Do těchto spekulací se ale nyní pouštět nechceme," uvedl Milan Košdy z agentury Sodat, která zprostředkovává brigády v Brně.

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy