Inspekce zakázala prodávat polské paštiky z Kauflandu

Ekonomika Ekonomika
16. 10. 2013 15:04
Výrobky obsahují nebezpečný aleregen a výrobce to neuvádí na obalu.
Polský Kaufland.
Polský Kaufland. | Foto: Tomáš Fránek

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila okamžitě stáhnout z prodejen dva konkrétní druhy paštik dovezených z Polska. Zjistila, že obsahují sójovou bílkovinu, výrobce přitom neuvedl tento nebezpečný alergen ve složení na obalu.

Jde konkrétně o BEST paštiku s kuřecím masem v balení 50 g a označením doby minimální trvanlivosti do 8. 8. 2014 a také BEST paštiku s kachním masem na víně v balení 120 g a označením doby minimální trvanlivosti do 4. 11. 2013.

Laboratorní analýza prokázala u uvedených výrobků přítomnost sójové bílkoviny v množství 0,61% a 1,06%. Jde tak o potravinu nebezpečnou pro osoby s alergií na sóju.

Paštiky prodávala společnost Kaufland Česká republika.

V Kauflandu také inspektoři našli další závadnou potravinu Vitae d'Oro, kde však šlo pouze o to, že výrobek obsahoval moéně masa, než bylo uvedeno na obalu.

"S kontrolovanými právnickými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce," uvedl tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy