Tesco, Billa, Interspar. Chrámy konzumu mají problém

Ekonomika Ekonomika
16. 10. 2013 10:00
Tesco působí v České republice od roku 1996, má tu 232 obchodů, 19 benzínek a sedm velkých obchodních center.
Foto: Tesco

Praha - Jeden z nejrozšířenějších obchodních řetězců v Česku, Tesco, prožívá stejně jako další provozovatelé hypermarketů a supermarketů těžké období. V uplynulém účetním roce (Tesco podle svých britských majitelů účtuje od února do února) v tuzemsku prodělalo 1,12 miliardy korun. Rok předtím přitom mělo zisk 204 korun, jak vyplývá z údajů v Obchodním rejstříku.

Také další řetězce jsou ve ztrátě. Interspar loni prodělal půl miliardy, a jak uvádí deník E15, jeho kumulovaná ztráta už činí 3,3 miliardy. Konkurenční Billa při tržbách 20 miliard korun tratila 16 milionů korun.

Nejde o žádné nováčky na trhu. Tesco působí v České republice od roku 1996, má tu 232 obchodů, 19 benzinek a sedm velkých obchodních center. V posledních letech se ale situace dramatizuje, nyní je nejhorší od počátku působení řetězce v tuzemsku.

Tesco vidí příčiny svých potíží v zásazích státu (zvýšení snížené sazby DPH a tím zdražení nejčastěji kupovaného zboží), dále ve stoupajících nákladech (především dražší energie) a v dražších vstupech - Tesco nakupuje dráž než před lety, kdy maloobchodnímu trhu řetězce dominovaly a určovaly si podmínky. Až tolik, že stát nachystal zákon proti jejich dominantnímu postavení.

Čísla z Českého statistického úřadu ukazují, že v posledním roce zdražují některé základní potraviny, které v řetězcích tvoří podstatnou část tržeb. Lidé omezují nákupy na nutné minimum, i pokud jde o spotřební zboží.

 

Právě se děje

před 11 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy