Toman: Ať je jasně vidět, odkud potraviny pocházejí

ČTK ČTK
25. 9. 2013 19:10
Ministr zemědělství navrhne EK značení výrobce a původu potravin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministr zemědělství Miroslav Toman chce v nejbližší době navrhnout v Evropské komisi, aby byl na všech potravinářských výrobcích uveden údaj, podle kterého by se dal jasně identifikovat výrobce i země původu výrobku.

Údaje musí být srozumitelné a jednoznačné, aby bylo možné snadno identifikovat a dohledat výrobce. Návrh má podporu Tomanova polského resortního kolegy Stanisława Kalemby.

Cílem iniciativy je to, aby v případě porušení legislativy mohl být uplatněn zákaz dovozu výrobků od konkrétního dovozce.

Oba ministři, kteří navštívili zemědělský a potravinářský veletrh Polagra, jednali také o spolupráci mezi českými a polskými dozorovými úřady v oblasti kvality a bezpečnosti potravin.

"Jsem přesvědčen, že tím můžeme zmírnit vzájemnou nedůvěru týkající se kvality prováděných kontrol," uvedl ministr Toman.

Toman požaduje, aby nebyla tolerována žádná závažná pochybení a nebyly v takovém případě utajovány žádné informace. Tuto nulovou toleranci podpořil Kalemba v souvislosti s kauzou masokostní moučky, kterou se prý hospodářská zvířata v Polsku dlouhodobě nelegálně krmí.

Polské potraviny stíhá na českém trhu řada afér. Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám.

Polsko přes opakované výzvy nechtělo Česku poskytnout informace o sporných potravinách, u nichž existuje možnost, že se mohly do ČR dostat. Letos se například na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy