Toman: Ať je jasně vidět, odkud potraviny pocházejí

ČTK ČTK
25. 9. 2013 19:10
Ministr zemědělství navrhne EK značení výrobce a původu potravin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministr zemědělství Miroslav Toman chce v nejbližší době navrhnout v Evropské komisi, aby byl na všech potravinářských výrobcích uveden údaj, podle kterého by se dal jasně identifikovat výrobce i země původu výrobku.

Údaje musí být srozumitelné a jednoznačné, aby bylo možné snadno identifikovat a dohledat výrobce. Návrh má podporu Tomanova polského resortního kolegy Stanisława Kalemby.

Cílem iniciativy je to, aby v případě porušení legislativy mohl být uplatněn zákaz dovozu výrobků od konkrétního dovozce.

Oba ministři, kteří navštívili zemědělský a potravinářský veletrh Polagra, jednali také o spolupráci mezi českými a polskými dozorovými úřady v oblasti kvality a bezpečnosti potravin.

"Jsem přesvědčen, že tím můžeme zmírnit vzájemnou nedůvěru týkající se kvality prováděných kontrol," uvedl ministr Toman.

Toman požaduje, aby nebyla tolerována žádná závažná pochybení a nebyly v takovém případě utajovány žádné informace. Tuto nulovou toleranci podpořil Kalemba v souvislosti s kauzou masokostní moučky, kterou se prý hospodářská zvířata v Polsku dlouhodobě nelegálně krmí.

Polské potraviny stíhá na českém trhu řada afér. Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám.

Polsko přes opakované výzvy nechtělo Česku poskytnout informace o sporných potravinách, u nichž existuje možnost, že se mohly do ČR dostat. Letos se například na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.

 

Právě se děje

před 39 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy