Světové výrobní firmy věří, že se jim povede dobře

Ekonomika Ekonomika
12. 12. 2011 16:23
Výrobci se obávají cenových výkyvů u surovin i nejistoty na trzích
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výrobním firmám by se v následujících dvou letech nemuselo vést špatně, pokud by ovšem nebylo cenových výkyvů a nejistoty na světových trzích. V průzkumu mezi dvěma stovkami šéfů výrobních společnosti to zjistila poradenská společnost KPMG.

Osmdesát procent oslovených očekává se výrobním odvětví v následujících dvou letech růst.

"Letošní rok je pro výrobní společnosti v podstatě ziskový, přesto sektor čelí hned několika problémům. Tragické události v Japonsku a dluhová krize Evropy i USA zvýšily míru nejistoty na světových trzích," domnívá se Jan Linhart, Partner, KPMG Česká republika.

Obavy jsou z kolísání cen surovin

Za největší riziko pro následující rok až dva považuje 44 procent oslovených výrobců zejména cenové výkyvy hlavních výrobních surovin, 40 procent z nich se obává silné konkurence a tlaku na ceny a 35 procent pak nejisté poptávky.

Výrobci si také uvědomují, že vyrovnání s cenovými výkyvy surovin jim mohou pomoci dobré vztahy s dodavateli. Jejich význam se podle průzkumu v uplynulém roce zvýšil dvojnásobně.

Zároveň se výrobní firmy chystají investovat na rozvíjejících se trzích, výraznou měrou ale svou pozornost upírají také i inovacím.

"Tento trend se již projevuje mimo jiné tím, že výrobní společnosti začínají zakládat svá vývojová centra na dynamicky rostoucích trzích. Jedním z rizik tohoto typu aktivit ovšem je, že na nich firmy s největší pravděpodobností budou mít problém s nedostatkem kvalitních pracovních sil," upozorňuje Linhart.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy