O ČKD má zájem ukrajinský miliardář, píše Kommersant

Tereza Holanová Tereza Holanová
8. 12. 2011 10:10
Kutnohorský podnik by se ukrajinskému výrobci železničních nákladních vozů hodil, uvádí tisk
Foto: Aktuálně.cz

Kyjev - O nákup svářečské firmy ČKD Kutná Hora, která se nachází v insolvenci, má zájem miliardář z Ukrajiny. Informovalo o tom ukrajinské vydání deníku Kommersant.

Kutnohorskou skupinu, která vyrábí ocelové odlitky od roku 1967, chce koupit společnost Integrated Rail-Casting. Tu vlastní ukrajinský miliardář Konstantin Ževago.

Podle Kommersantu Ževago továrnu potřebuje pro svůj Stachanovský vagonový závod, který je součástí skupiny Finance a kredit. Výrobní kapacita ČKD by mohla potřeby Ukrajinců pokrýt až z 80 procent.

"A pokud se Integrated Rail-Casting rozhodne zvýšit výrobu z osmi na dvanáct tisíc vozů ročně, nákup české firmy se mu bude skutečně hodit," komentuje ruský analytik Alexej Andrejčenko.

ČKD čeká reorganizace

Ukrajinský tisk připomíná, že se v pátek uskutečnilo další zasedání pražského krajského soudu, kde se řešil možný bankrot společnosti.

Z insolvenčního rejstříku ČR vyplývá, že návrh na insolvenci podali věřitelé v říjnu 2010. V úpadku se skupina, která dluží více než 1,5 miliardy Kč, nachází od 21. února tohoto roku. Úpadek se v tomto případě řeší reorganizací skupiny.

K tomuto způsobu vyrovnání závazků přitom soud přistupuje poměrně zřídka, pouze tehdy, pokud firma rok před insolvencí zaměstnávala nejméně sto lidí a měla obrat alespoň 100 milionů korun. Tuto podmínku ČKD Kutná Hora splňuje, v roce 2009 její obrat činil 892,37 milionu korun.

Podle Kommersantu o převzetí kutnohorského závodu usiluje ještě ruská Rail Group.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy