Krize se odkládá. Nejdříve přijde v příštím roce

Petr Holub
7. 12. 2011 9:25
Český statistický úřad zveřejnil údaje o rozhodující části tuzemské ekonomiky. Průmysl stagnuje
Kam jede tuzemský průmysl?
Kam jede tuzemský průmysl? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko může i nadále spoléhat na svou hlavní protikrizovou zbraň. Průmyslová produkce se v říjnu udržela na úrovni prvního pololetí. Současný vývoj ani vzdáleně nepřipomíná ekonomický propad před třemi lety.

Průmysl, rozhodující prvek celé tuzemské ekonomiky, podle nových údajů Českého statistického úřadu v říjnu meziměsíčně stoupl o 0,1 procenta, v meziročním srovnání roste o 1,7 procenta.

Zatím se tak nepotvrzují nejhorší obavy, že se může opakovat hluboká krize z roku 2008. V říjnu 2008 produkce poklesla proti předchozímu měsíci o 8,7 procenta, letos stagnuje.

Tržby průmyslových podniků proti loňsku vyrostly o 2,6 procenta. Firemní výnosy ještě nedávno rostly víc než desetiprocentním tempem, pomalejší rychlost ale zařadily už v dubnu a další zpomalení od té doby nenastalo. Říjen tak nepřinesl průmyslovým firmám žádný důvod k propouštění.

Právě propadu zakázek a následného propouštění se průmyslníci ještě v září citelně báli. "Dají se čekat odstávky a rekvalifikace pro ty, kdo nebudou mít právě práci," říkal před měsícem Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Stabilitu průmyslu nyní zaručuje export, který dosud dokáže vyrovnávat propad domácí poptávky. Roli hlavního odběratele upevnilo Německo, které dováží z Česka o 16 procent víc než před třemi lety. Cizinci mají z českých výrobků největší zájem o automobily, kterých nakupují o třetinu více než před třemi lety.

"Průmysl zbrzdil růst výrazně méně, než se čekalo. Včera příjemně překvapil růst průmyslových objednávek v Německu, což dává českému průmyslu určitou naději. My se však domníváme, že šlo spíše o dočasnou korekci předchozích poklesů. Průmysl v celku i nadále bude bojovat s velmi slabou poptávkou," uvedl Pavel Mertlík, expert Raiffeisenbank.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy