Praha - Výrobním firmám by se v následujících dvou letech nemuselo vést špatně, pokud by ovšem nebylo cenových výkyvů a nejistoty na světových trzích. V průzkumu mezi dvěma stovkami šéfů výrobních společnosti to zjistila poradenská společnost KPMG.
Osmdesát procent oslovených očekává se výrobním odvětví v následujících dvou letech růst.
"Letošní rok je pro výrobní společnosti v podstatě ziskový, přesto sektor čelí hned několika problémům. Tragické události v Japonsku a dluhová krize Evropy i USA zvýšily míru nejistoty na světových trzích," domnívá se Jan Linhart, Partner, KPMG Česká republika.
Obavy jsou z kolísání cen surovin
Za největší riziko pro následující rok až dva považuje 44 procent oslovených výrobců zejména cenové výkyvy hlavních výrobních surovin, 40 procent z nich se obává silné konkurence a tlaku na ceny a 35 procent pak nejisté poptávky.
Výrobci si také uvědomují, že vyrovnání s cenovými výkyvy surovin jim mohou pomoci dobré vztahy s dodavateli. Jejich význam se podle průzkumu v uplynulém roce zvýšil dvojnásobně.
Zároveň se výrobní firmy chystají investovat na rozvíjejících se trzích, výraznou měrou ale svou pozornost upírají také i inovacím.
"Tento trend se již projevuje mimo jiné tím, že výrobní společnosti začínají zakládat svá vývojová centra na dynamicky rostoucích trzích. Jedním z rizik tohoto typu aktivit ovšem je, že na nich firmy s největší pravděpodobností budou mít problém s nedostatkem kvalitních pracovních sil," upozorňuje Linhart.