Studie: Praha má nejlepší MHD ve střední Evropě

Petr Kučera Petr Kučera
31. 8. 2010 16:21
Nejlepší podmínky pro podnikání ve střední a východní Evropě má Vídeň, Praha je druhá
Pražské tramvaje
Pražské tramvaje | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejlepší systém městské hromadné dopravy v regionu střední a východní Evropy má Praha, alespoň co do její kapacity a celkového pokrytí. Ukázala to studie společnosti Roland Berger Strategy Consultants, která porovnávala deset měst - s výjimkou Vídně šlo o metropole postkomunistických zemí.

Negativem v systému veřejné dopravy zůstává její špatná dostupnost pro tělesně handicapované. Nadále špatná je i pověst pražských taxikářů. Co do počtu přímých leteckých spojení patří Praze třetí místo po Moskvě a Vídni.

Praha získala 100 bodů, druhá Budapešť 81,6 a třetí Bratislava 44,9. Těsně čtvrtá skončila Vídeň se ziskem 43,4 bodu. Následují Lublaň, Záhřeb, Bukurešť a Kyjev, poslední příčky patří Varšavě a Moskvě.

Studie ukázala, že Praha je mezi postkomunistickými zeměmi nejlepším místem k podnikání. Předběhla ji jen Vídeň, třetí je Budapešť. Na konci žebříčku jsou Kyjev a Záhřeb.

"Nejsilnějšími stránkami Prahy jsou vedle systému veřejné dopravy také kultura, nabídka aktivit pro volný čas a vzdělávání," říká Constantin Kinský ze společnosti Roland Berger Strategy Consultants.

Naopak nejslabšími stránkami jsou kvalita životního prostředí, zejména kvůli silnému provozu v centru města, a zdravotnictví. I v této oblasti je sice Praha celkově lepší než východní Evropa, citelně ale zaostává za západní Evropou i Vídní.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 53 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy