Studie: Praha má nejlepší MHD ve střední Evropě

Petr Kučera Petr Kučera
31. 8. 2010 16:21
Nejlepší podmínky pro podnikání ve střední a východní Evropě má Vídeň, Praha je druhá
Pražské tramvaje
Pražské tramvaje | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejlepší systém městské hromadné dopravy v regionu střední a východní Evropy má Praha, alespoň co do její kapacity a celkového pokrytí. Ukázala to studie společnosti Roland Berger Strategy Consultants, která porovnávala deset měst - s výjimkou Vídně šlo o metropole postkomunistických zemí.

Negativem v systému veřejné dopravy zůstává její špatná dostupnost pro tělesně handicapované. Nadále špatná je i pověst pražských taxikářů. Co do počtu přímých leteckých spojení patří Praze třetí místo po Moskvě a Vídni.

Praha získala 100 bodů, druhá Budapešť 81,6 a třetí Bratislava 44,9. Těsně čtvrtá skončila Vídeň se ziskem 43,4 bodu. Následují Lublaň, Záhřeb, Bukurešť a Kyjev, poslední příčky patří Varšavě a Moskvě.

Studie ukázala, že Praha je mezi postkomunistickými zeměmi nejlepším místem k podnikání. Předběhla ji jen Vídeň, třetí je Budapešť. Na konci žebříčku jsou Kyjev a Záhřeb.

"Nejsilnějšími stránkami Prahy jsou vedle systému veřejné dopravy také kultura, nabídka aktivit pro volný čas a vzdělávání," říká Constantin Kinský ze společnosti Roland Berger Strategy Consultants.

Naopak nejslabšími stránkami jsou kvalita životního prostředí, zejména kvůli silnému provozu v centru města, a zdravotnictví. I v této oblasti je sice Praha celkově lepší než východní Evropa, citelně ale zaostává za západní Evropou i Vídní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy