Praha - Faktura na téměř pět miliard korun, kterou se splatností k 1. srpnu poslala státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) společnost CE Wood, může pro uvedenou společnost znamenat vážné potíže.
Jak totiž v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustil generální ředitel LČR Jiří Novák, zvažují v současné době proti společnosti CE Wood státní lesy možnosti obrany a jednou z nich může být i podání návrhu na konkurz.
Mluvčí LČR Radek Drahný konstatoval, že CE Wood dluží k dnešku státnímu podniku zhruba 140 milionů korun, z toho 91,5 milionů korun po splatnosti. V prodlení vůči LČR je přitom společnost už delší dobu, byť nejde o jednu a tutéž splátku.
Čtěte také názor na blogu Petra Havla: Problémem lesnictví je monopol |
CE Wood navíc své dluhy vůči LČR započítává do zmiňované pohledávky 4,868 miliardy korun.
Mluvčí LČR: Situaci řešíme s právníky
Tu státní lesy považují podle Drahného za nedůvodnou a nelegální včetně toho, že vůči ní započítává CE Wood svůj dluh.
"Tuto složitou situaci nechceme řešit sami, a proto jsme si najali advokátní kancelář, která by měla posoudit možnosti našich právních kroků," konstatuje Drahný. Mezi zvažovaná řešení patří podle informací Aktuálně.cz buď podání trestního oznámení na vystavení faktury a příslušné zápočty, návrh na konkurz společnosti CE Wood či vypovězení veškerých smluv, které mezi LČR a CE Wood existují.
Lesy na Aktuálně.cz
- Gandalovič odmítl výzvy opozice, audit Lesů ČR nechystá
- Dřevařská firma chce po státních lesech pět miliard
- Případ lesy: Je to nespravedlnost, říká hejtman
- Kritici Gandaloviče: Tunel v lesích stál 247 milionů
- Státní lesy snižují ceny dřeva. Ale nestačí to
- Lesy budou řešit novou kalamitu jinak než po Emmě
CE Wood nicméně tvrdí, že při obratu společnosti kolem šesti miliard korun ročně je časové prodlení při splácení některých faktur běžné. Po splatnosti navíc údajně nedluží státním lesům jen CE Wood.
"Pokud generální ředitel podniku, který způsobil miliardové škody, uvažuje kvůli aktuálnímu saldu představující setiny vzájemného obratu o konkurzu, je třeba si položit otázku, v čí prospěch to dělá. A také, zdali se tak hodlá chovat ve všech případech, v nichž státním lesům někdo dluží," zdůrazňuje šéf společnosti CE Wood Ivan Doubrava.
Dluhy? Ano, ale kdo komu má zaplatit
Podle údajů Aktuálně ale CE Wood nedluží jen LČR. Mezi firmami, které od ní včas nedostaly zaplaceno, je například akciová společnost Opavská lesní, Lesostavby Frýdek-Místek nebo společnost Interpan. Ve všech případech jde řádově o milionové položky.
"Sledujeme situaci, protože víme, že problémy společnosti CE Wood jsou dlouhodobějšího rázu. Pokud bychom situaci vyhodnotili tak, že konkurz by byl pro nás vhodným řešením, určitě bychom se k návrhu připojili nebo jej sami podali," uvedl představitel jedné z firem, který si s ohledem na sílu CE Wood nepřál být jmenován.
Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče musí být základní prioritou LČR ochrana státního majetku. "Pokud CE Wood nebude uznávat své závazky vůči LČR a bude dál jejich dlužníkem, bude to mít dopad na vzájemné smluvní vztahy," uvedl Gandalovič s tím, že ani on nevyloučil možnost konkurzu.
Společnost CE Wood přitom v současné době vede arbitráž vůči ČR kvůli tendrům na lesnické práce z roku 2005, v nichž se cítila poškozena. Tu ale ohlásil někdejší německý vlastník společnosti. Současné vedení oznámilo v červnu letošního roku další arbitráž v hodnotě 2,5 miliardy korun.
Podle již dřívějšího vyjádření Doubravy by přitom tato arbitráž nemusela být, kdyby poškození společnosti uhradily LČR. Právě proto poslala CE Wood státním lesům zhruba pětimiliardovou fakturu. Požadavek na odškodnění za ztráty z dřívějších tendrů vyhlašovaných LČR přitom není nic nového. Soudní spis o zhruba 1 500 stránkách leží zatím nerozhodnut několik let u královéhradeckého soudu.