Babiš vybral šéfa nad hazardem, bude jím Karel Blaha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 2. 2014 15:59
Blaha dosud působil na Úřadu vlády jako odborník na legislativu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým šéfem Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi se stane Karel Blaha, který dosud působil v sekci Legislativní rady Úřadu vlády.

Jako první o tom informoval server Lidovky.cz.

Blaha nahradí dlouholetého šéfa Jana Řeholu, kterého tento týden odvolal ministr Andrej Babiš na návrh náměstka pro hazard Ondřeje Závodského.

"Je to odborník na hodnocení dopadů zákonné regulace. Rád bych také využil jeho manažerské schopnosti při rušení licencí na videoloterijní terminály," uvedl pro Aktuálně.cz Závodský.

Blaha bude zatím pouze pověřen a ministerstvo zváží, zda bude v budoucnosti vypisovat na jeho místo výběrové řízení.

"Nejdříve se musím zorientovat v situaci na odboru. Jsou tu určité signály, že ne vše fungovalo, jak by mělo, takže se budu snažit o zefektivnění práce," uvedl Blaha. Jedna z prvních věcí, na které se chce zaměřit, bude právě rychlejší vyřizování žádostí obcí o rušení hazardních licencí.

Nový šéf dozoru bude mít také na starosti přípravu novely loterijního zákona. Ta by měla usnadnit obcím boj s hazardem a také omezit výši obnosů, které lze vhodit do videoloterijních terminálů. Zatímco u běžných hracích automatů jsou částky omezené, VLT dosud zákon nijak neřešil.

Licence jen na rok

Personální rošáda je jedním ze dvou opatření v oblasti hazardu, které ministerstvo financí tento týden oznámilo. Od příštího týdne se licence na VLT budou vydávat pouze na jeden rok namísto dosavadních tří.

"Nová praxe lépe zohlední požadavky řady obcí a umožní jim tak plně uplatnit jejich práva na samosprávu v oblasti regulace loterií," dodal mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy