Soud: Nový majitel o přeprodaný majetek přijít nemůže

Tomáš Fránek
31. 10. 2007 18:15
Sporný případ autoklubu v Desné rozdělil soudce
V okolí Ústavního soudu se denně schází mnoho Brňanů při čekání na tramvajové zastávce Česká.
V okolí Ústavního soudu se denně schází mnoho Brňanů při čekání na tramvajové zastávce Česká. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Lidé, kteří v dobré víře nakoupili nemovitosti, se nemusí obávat toho, že o svůj majetek přijdou v případě, že se stane neplatnou smlouva o prodeji mezi předchozími dvěma majiteli domů nebo dalších budov.

Takový je verdikt Ústavního soudu, který posuzoval návrh soudců Nejvyššího soudu na zrušení paragrafů upravující tuto oblast.

Jde o verdikt velmi významný.

Nejednoznačný zákon

Soudy v Česku řeší stovky případů, kdy původní majitelé odstoupili kvůli různým důvodům od uzavřených smluv a chtějí zpět majetek, který už mezitím od kupujících získali další vlastníci.

A to byl i třináct let starý případ, kvůli kterému jeden ze senátů Nejvyššího soudu navrhl ústavním soudcům zrušení příslušného a podle jejich názoru dvojí výklad umožňujícího paragrafu občanského zákoníku.

Firma totiž už v roce 1993 prodala nemovitosti Autoklubu Desná v Jizerských Horách jiné společnosti za 75 tisíc korun.

Kupující ale se souhlasem původního vlastníka převedl majetek další firmě, a to za 142 tisíc korun.

Původní majitel ale od smlouvy odstoupil kvůli tomu, že nedostal peníze za prodej a uvedl, že se tak obnovilo jeho vlastnické právo a chtěl budovy zpět.

Případ tak doputoval k Nejvyššímu soudu. Jeho soudci ale nebyli v posuzování podobných případů jednotní.

Ochrana zajištěna

Podle sjednocujícího stanoviska velkého senátu Nejvyššího soudu v případě odstoupení od smlouvy mezi prodávajícím a kupujícím totiž zaniká i vlastnické právo dalších, nových majitelů nemovitostí.

S tím ale malý senát Nejvyššího soudu nesouhlasil a obrátil se na ústavní soudce.

Ti sporný paragraf sice nezrušili, není podle nich v rozporu s ústavou i když je možné celou problematiku upravit jasněji.

Ústavní soudci ale jednoznačně řekli, že lidé, kteří majetek nakoupili v dobré víře, o něj nemohou přijít.

"Odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší, avšak pouze s účinky mezi jejími účastníky. Vlastnické právo dalších nabyvatelů požívá ochranu v souladu s Listinu lidských práv a nezaniká," uvedli ústavní soudci.

Pokud podle ústavních soudců platil opačný postup, noví majitelé by si nemohli být jisti svým vlastnictvím

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy