Soud: Stát musí posoudit náhradu za Benešův dekret

Tomáš Fránek
20. 9. 2007 12:30
Ministerstvo nevyřídilo žádost potomků majitelů Fotochemy

Brno - Znárodnili vám firmu na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše z roku 1945? Ministerstvo financí je povinné rozhodnout o návrzích na poskytnutí náhrady za tento majetek.

V důležitém verdiktu o tom rozhodl rozšířený senát Nejvyššího správního soudu.

Zestátněná Fotochema

Ten posuzoval stížnost potomků majitelů královéhradecké firmy Fotochema, známé podnikatelské rodiny Porkertů.

Jejich žádost podanou v roce 2003 ministerstvo neposoudilo, nezahájilo správní řízení a nevydalo žádné rozhodnutí.

Z HISTORIE

  • Firma Fotochema vznikla v roce 1921
  • Výrobky firmy měly značku Foma.
  • Firma v době předmnichovské republiky sklízela se svými výrobky úspěchy, na mezinárodních výstavách porážela konkurenty se značkami Kodak a Agfa.
  • Po válce se z firmy stal národní podnik, v osmdesátých letech došlo ke změně názvu podniku na Foma podle ochranné známky.

Ve firmě Fotochema byla v roce 1945 zavedena nucená správa a v roce 1946 byla společnost převedena pod státní podnik. Z dekretu přitom vyplývalo, že majitelé firmy mají nárok na náhradu za znárodněný majetek. Toho se však vlastníci společnosti Fotochema nedočkali.

A neuspěli ani se svou první žalobou u Městského soudu v Praze. Ten potvrdil, že se ministerstvo financí nemuselo žádostí o náhradu zabývat a nemuselo zahájit správní řízení.

Podle soudu jsou sice Benešovy dekrety platné, ale už nezakládají právní vztahy. "Proto v současné době podle nich nejen nelze provést znárodnění, ale ani domáhat se vydání rozhodnutí o vyplacení náhrady za znárodnění," rozhodli soudci pražského městského soudu.

Platné dekrety

Potomci majitelů firmy Fotochema se proto obrátili na Nejvyšší správní soud, celou věcí se jako podstatnou záležitostí, na kterou neexistuje jednotný právní názor, zabýval rozšířený senát soudu.

A ten potvrdil, že ministerstvo se musí žádostí zabývat a rozhodnout. Soud už proto také zrušil verdikt městského soudu a nařídil mu celou věc projednat znovu.

ČTĚTE TAKÉ:

Foto: Aktuálně.cz

Firma z Krejčířovy kauzy ušetří stamiliony

Stát nemůže nařizovat, jak má fungovat přístav

"Založil-li tedy dekret pravomoc některého z orgánů státní správy o nárocích z něho plynoucích rozhodovat ve správním řízení, nemohla tato pravomoc zaniknout v důsledku určité neaktuálnosti dekretu," uvedl ve svém rozhodnutí rozšířený senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Josefa Baxy.

Ministerstvo podle soudu musí respektovat to, že správní úřady jsou povinny svědomitě a odpovědně se zabývat každou věcí a vyřídit ji včas a bez zbytečných průtahů.

A bez ohledu na to, že se žádost vztahovala k náhradě za znárodnění, má podle soudu každý občan nárok na takový postup úřadů, který mu umožňuje bránit jeho právní pozici.

"Pokud se takovým návrhem nikdo nezabývá, ztěžuje tím možnost uplatnění tvrzených práv a v návaznosti dále znemožňuje soudní ochranu," rozhodl soud.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy