Spekulanti, co srazili Zgarbu, porazili stát

Tomáš Fránek
22. 9. 2007 19:50
Smlouva o pozemcích se rušit nebude

Brno - Bezmála dva roky se vlekla kauza spekulací s pozemky v Uhříněvsi u Prahy. Stála křeslo tehdejšího sociálně demokratického ministra zemědělství Ptera Zgarbu. Teď stát definitivně bitvu o lukrativní pozemky prohrál. Spekulanti si tak přijdou na více než miliardu.

Nejvyšší soud totiž podle informací deníku Aktuálně.cz odmítl dovolání Pozemkového fondu, který se snažil zpochybnit převedení pozemků v Praze Uhříněvsi podnikatelům Gabrielu Večeřovi a Václavu Benediktovi.

"Ano mohu potvrdit, že Nejvyšší soud v této kauze rozhodl a  dovolání odmítl," potvrdil deníku Aktuálně.cz mluvčí soudu Petr Knötig.

Souvislosti

pozemkový fond

Zgarba rezignoval, kvůli spekulacím s pozemky - Je to již bezmála dva roky, kdy deník Aktuálně.cz přinesl kauzu spekulací s pozemky a během několika dnů kvůli ní odstoupil ministr Zgarba.

Nepřípadné dovolání

Podle rozhodnutí senátu pod vedením soudce Josefa Rakovského se dovolání Pozemkového fondu, který chtěl dosáhnout určení neplatnosti smlouvy s podnikateli, odmítá s tím, že nejde o rozhodnutí se zásadním právním významem. A pražské soudy tak při zamítnutí žalob fondu nepochybily.

"Je to strašné zklamání, čekali jsme opačný výsledek," uvedl starosta Uhříněvsi Milan Coller. Městská část věřila, že získá pozemky pro sebe.

Pozemkový fond se ale ještě nevzdá a chce, aby celou záležitost posoudil Ústavní soud. "Připravujeme ústavní stížnost," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí fondu Michal Bureš.

Na polích v Uhříněvsi chtěla obec postavit gymnázium, jenže Pozemkový fond je prodal spekulantům. Přes sto hektarů získali velmi levně právě podnikatelé Benedikt a Večeřa.

Jak levně k pozemkům

Ti za pět milionů korun získali během "mimořádného režimu" zhruba sto hektarů v Uhříněvsi. Zde po změně územního plánu vzroste cena jednoho metru čtverečního na 1700 korun. Očekávaný zisk je tedy v tomto případě více než 1,5 miliardy korun.

Lukrativní parcely přihrál obchodníkům s restitučními nároky v létě 2005 Pozemkový fond v čele s exministrem zemědělství Petrem Zgarbou.

Během několika dní, kdy byl zaveden takzvaný "mimořádný režim", úředníci fondu vydali spekulantům v celé republice přes 600 hektarů pozemků, jejichž tržní cena dosahuje dvou miliard korun.

Poté, co na případ upozornil deník Aktuálně.cz a do kauzy se vložil tehdejší premiér Jiří Paroubek, zažaloval Pozemkový fond u soudů své vlastní smlouvy, které se spekulanty uzavřel.

Foto: Ondřej Besperát

Připomeňte si:
Článek Sabiny Slonkové, který odstartoval kauzu, která srazila ministra

Kamarádi s ministrem

Kauza stála post vedení fondu a ministra zemědělství Petra Zgarbu. Mimo jiné proto, že Zgarbovým známým byl i Gabriel Večeřa.

Ten jako jednatel společnosti Landštejn získal i další pozemky od fondu na jihu Čech.

Na rozdíl od Uhříněvsi Nejvyšší soud letos v červnu na základě dovolání o určení vlastnictví Pozemkového fondu rozhodl, že převod půdy firmě byl neplatný.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu byla při převodu porušena zákonná pravidla o transparentnosti prodeje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy