Sluneční elektrárnu postavíme. Vyplatí se i na černo

Tomáš Fránek
10. 10. 2010 7:40
Podle odhadů Energetického regulačního úřadu by letos měly připojeny fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem v rozmezí 1400 až 1600 megawattů
Foto: SOLEG

Brno - Majitelé a provozovatelé slunečních elektráren v Česku se snaží do konce roku postavit co nejvíc solárních panelů.

A to i za cenu, že budou platit pokuty za stavby načerno bez povolení stavebních úřadů.

V Ráječku na Blanensku se tak už několik týdnů staví načerno solární elektrárna. Firma, která elektrárnu staví, sice požádala o dodatečné povolení, staví ale dál, i když souhlas úřadů nemá.

Firmě sice hrozí pokuta ve výši jednoho milionů korun, to si však pokud bude uvedena do provozu, velmi rychle vydělá zpět. „Milion korun může taková elektrárna vydělat za jeden den provozu," uvedl ekonom Milan Tichý ze společnosti Ametys.

Stavíme a pak povolujeme

Experti už spočítali, že čistý zisk z provozu jednomegawattové sluneční elektrárny se pohybuje kolem deseti milionů korun ročně.

 Elektrárnu v Ráječku staví společnost Papeno, projekt počítá s instalovaným výkonem 15 MW na ploše 28 hektarů, ve třech blocích o ploše 14, 8 a 6 hektarů, oddělených zelení. Roční odvody obci mají činit 1,5 milionu korun.  Majitel firmy už se nechal slyšet, že raději zaplatí pokutu než by zastavil práce.

V případě solární elektrárny jde o největší černou stavbu ve městě. „O dodatečné povolení zažádali minulý týden. Na Blanensku čas od času řešíme rodinné domky, garáže či ploty postavené bez povolení, s tak rozsáhlou stavbou započatou na černo jsem se ale ještě nesetkal," řekl Blanenskému deníku vedoucí stavebního úřadu v Blansku Petr Rizner.

Elektrárna na Blanensku není jediná, kterou se snaží její majitelé dokončit co nejrychleji, podobné případy se už objevily také na Ostravsku nebo Zlínsku. Tam se ale nakonec stavba po nátlaku úřadů zastavila.

Investoři se snaží elektrárny dokončit rychle ještě letos protože vláda odsouhlasila novelu zákona, která od příštího roku výrazně omezuje podporu fotovoltaických elektráren s výkonem nad 30 kW.

Zatím se ale liší odhady o tom, jaký bude výkon slunečních elektráren na konci roku. Podle odhadů Energetického regulačního úřadu  by letos měly být v Česku k síti připojeny fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem v rozmezí 1400 až 1600 megawattů.

Kolik jich bude?

Česká fotovoltaická průmyslová asociace ale tento odhad považuje za mylný. "Podle naší analýzy není v silách investorů do konce roku nainstalovat a spustit větší celkový výkon než 1200 MW," uvedl mluvčí asociace Jan Hlaváč.

Společnost E.ON Distribuce odhaduje, že na konci letošního roku dosáhne výkon připojených solárních elektráren v její soustavě 1020 megawattů. Je to zhruba o 600 MW více než nyní. Pro příští rok má uzavřeny smlouvy s investory na dalších 401 MW.

 Výhled se týká Jihočeského, Jihomoravského, Zlínského kraje, Vysočiny a Prostějovska.

 Kvůli vysokým příspěvkům na obnovitelné zdroje hrozí v roce 2011 zdražení elektřiny pro domácnosti o zhruba 12 procent a pro průmyslové podniky o asi 17 procent.

Vláda se nyní snaží najít způsob, jak růstu cen v příštím roce zabránit. Zrušila už například podporu solárních elektráren postavených na volných plochách, ruší jejich osvobození od daně z příjmu a snižuje odpisovou výhodnost technologické části elektráren.

Plán, který pro středeční jednání vlády připravuje ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), navíc podle Lidových novin počítá s tím, že na státem garantovanou dotovanou cenu ze všech obnovitelných zdrojů bude uvalena srážková daň 10 procent.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který jediný má návrhy daňových zákonů ve své ústavní kompetenci, ale o víkendu uvedl, že takovou daň vládě nikdy nenavrhne.

 

Právě se děje

Další zprávy