Slezské hutě mají dostat miliardu na omezení prachu

ČTK ČTK
18. 9. 2013 13:50
Evropská komise má ve středu schvalovat dotace pro Třinecké železárny a ArcelorMittal.
Foto: Petr Protivánek

Ostrava/Brusel - Evropská komise ve středu schválila projekty českých oceláren ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny, které chtějí evropské dotace použít k odprášení provozů. Potvrdila to mluvčí komise.

Dva z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji by tak brzy mohli ročně vypouštět do ovzduší o stovky tun prachu méně.

"Evropská komise schválila státní pomoc pro další dva české projekty ke zlepšení čistoty ovzduší na Ostravsku. Hodnota překračuje jednu miliardu korun," uvedl na svém twitterovém účtu český eurokomisař Štefan Füle.

"Česká republika chce využít peníze z evropských strukturálních fondů k instalaci odprašovacího vybavení v ArcelorMittal Ostrava a Třineckých železárnách," připomněla mluvčí Madridová.

Společnostem to podle ní umožní snížit znečištění vzduchu způsobované výrobou oceli, a zlepší tak stav životního prostředí v okolí. Připomněla, že obě firmy působí v Moravskoslezském kraji, který trpí velmi znečištěným ovzduším.

V Třineckých železárnách se má jednat o odprášení spalin a uzlů na takzvané aglomeraci číslo 2 za 910 milionů korun. "Po jeho realizaci se sníží celková roční produkce tuhých znečišťujících látek na tomto zdroji až o 130 tun za rok," uvedl generální ředitel železáren Jan Czudek.

Mluvčí železáren Petra Jurásková ve středu uvedla, že pokud komise dotaci schválí, na ekologické investici se začne pracovat prakticky ihned. "Co nejdříve dokončíme projekční práce, stavět by se mělo začít v příštím roce," řekla mluvčí.

V ArcelorMittal půjde o odprášení jižní aglomerace. Díky tkaninovému filtru by měla firma do ovzduší vypouštět ročně zhruba o sto tun prachu méně. Podle původních plánů mělo být toto odprášení hotovo už k 1. lednu 2013. Jak ale už dříve řekl ředitel společnosti pro životní prostředí Petr Baranek, nikdo nepočítal s tím, že jednání s Evropskou komisí budou trvat tak dlouho.

Mluvčí ArcelorMittal Barbora Černá Dvořáková uvedla, že odprášení aglomerace Jih by mělo být dokončeno do roku 2016. "Tkaninový filtr představuje nejúčinnější nástroj v odlučování prachu a dokáže zachytit i nejdrobnější prachové částice menší než PM 2,5. V případě aglomerace budou tyto filtry instalovány jako druhý stupeň čištění spalin za nynější elektrostatické odlučovače, a bude tak zajištěna maximální účinnost odprášení," uvedla mluvčí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Turecké pobřeží Egejského moře nadále sužují požáry, z letovisek se tam musely evakuovat tisíce lidí. Kvůli ohni přišli o život již čtyři lidé.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy