Středočeši vyčerpali dotace na ekologické kotle

ČTK ČTK
5. 9. 2013 15:12
Podali žádosti za 40 milionů korun. Od začátku byl o program enormní zájem
Středočeši ve čtvrtek odpoledne vyčerpali dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické.
Středočeši ve čtvrtek odpoledne vyčerpali dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické. | Foto: bon, Aktuálně.cz

Praha - Středočeši ve čtvrtek odpoledne vyčerpali dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické.

Podali žádosti za 40 milionů korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Matyáš Vitík.

Od začátku byl o program enormní zájem. Žádosti přitom podávali lidé už od pondělí 2. září, 40 milionů korun se tak vyčerpalo za čtyři dny. Kolik se celkem přijalo žádostí, oznámí MŽP v podvečer. Dotace má přispět ke zlepšení kvality ovzduší.

I dalším žadatelům je podle ministra životního prostředí Tomáše Jana Podivínského MŽP připraveno okamžitě poskytnout finanční pomoc. Záleží ale na vedení Středočeského kraje, zda splní podmínky programu a bude ho z padesáti procent financovat stejně jako ministerstvo.

"Věřím, že se s panem hejtmanem Řihákem dohodnu a občané Středočeského kraje dostanou další peníze na ekologické vytápění," uvedl v tiskovém prohlášení ministr.

Hned první den vyčerpali Středočeši polovinu vyhrazených peněz. Kolem krajského úřadu se tvořila dlouhá fronta, někteří zájemci v ní čekali už od neděle.

Ministerstvo jedná s dalšími kraji

Příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací je asi 50 procent kupní ceny kotle, jeho maximální výše bude 40 000 korun.

Dotace je určena pro domácnosti, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní automatické kotle na uhlí, biomasu, jejich kombinaci či za kotel plynový.

MŽP připravilo program po dobrých zkušenostech s Moravskoslezským krajem. Dvacetimilionovou dotaci už zcela vyčerpal i Ústecký kraj.

Lidem, kteří byli postiženi povodněmi a mají zájem o výměnu kotlů, prodloužilo MŽP na začátku týdne výzvu k podání žádostí do konce října.

Ministerstvo jedná také s Královéhradeckým krajem a možnost spolupráce zjišťovali prý také představitelé Jihočeského kraje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy