Paříž - Vedení francouzské automobilky Renault si je naprosto jisté průmyslovou špionáží, z níž podezírá tři zaměstnance na vedoucích pozicích.
"Máme v této záležitosti řadu důkazů, jsme si naprosto jisti, že šlo o špionáž zaměřenou na elektromobily," řekl v neděli generální ředitel skupiny Renault Carlos Ghosn televizní stanici TF1.
Špionáž, která podle něj cílila na získání investičních plánů v oblasti elektromobilů, ani její vyšetřování v žádném případě neovlivní letošní uvedení tří nových elektromobilů na trh.
Konkrétní důkazy, které automobilka proti údajným špionům má, ale generální ředitel neuvedl. A právě proti tomu se bouří právníci tří obviněných manažerů.
"Vyzýváme prezidenta Renaultu k představení důkazů," řekl agentuře Reuters právník jednoho z obviněných Pierre-Olivier Sur.
To však šéf automobilky odmítl. "S vyšetřovateli budeme úzce spolupracovat, ale budeme si v této záležitosti počínat velmi diskrétně," uvedl.
Francouzský ministr průmyslu Eric Besson o víkendu v rádiu prohlásil, že automobilka měla o podezření informovat stát mnohem dříve a nečekat na konec vnitřního vyšetřování. Také znovu potvrdil, že údajná špionáž byla zaměřená na investiční plány a nikoliv na samotný projekt výroby elektromobilu.
Krátce poté, co Renault tři své zaměstnance kvůli podezření ze špionáže sesadil, uvedla některá média, že tajné informace proudily k čínské konkurenci. Toto podezření se zatím nepotvrdilo, ale prověřuje jej francouzská tajná služba. Čína podíl na špionáži popírá.