Šéf ČNB: Ekonomika se vyvíjí lépe než byly odhady

Ekonomika Ekonomika
20. 10. 2010 10:55
Nové odhady růstu ekonomiky udávají čísla okolo dvou procent
Šéf ČNB Miroslav Singer je ohledně vývoje tuzemské ekonomiky optimista
Šéf ČNB Miroslav Singer je ohledně vývoje tuzemské ekonomiky optimista | Foto: Jan Langer

Praha - Možná až na dvě procenta ze srpnových 1,6 zlepší  Česká národní banka odhad růstu tuzemské ekonomiky ve své nové prognóze. Ta bude zveřejněna 4. listopadu.

Na setkání Slovensko-české obchodní komory to podle agentury ČTK uvedl guvernér centrální banky Miroslav Singer. Podle srpnové aktuální prognózy ČNB odhaduje růst tuzemské ekonomiky v letošním roce na 1,6 procenta. Pro příští rok předpovídá zlepšení na 1,8 procenta.

"Domnívám se, že v tomto ohledu budeme optimističtější. Většina indikátorů svědčí o tom, že česká ekonomika je na zřetelné cestě k oživení," uvedl Singer.

Exportovat musíme jinam než dříve

Analytici v současné době odhadují, že letos by měla ekonomika růst zhruba dvouprocentním tempem. Příští rok pak většina ekonomů očekává zpomalení růstu pod dvě procenta.

Česká ekonomika se podle Singera propadala pouze kvůli propadu zahraniční poptávky. "Vytáhnout nás může opět zahraniční poptávka, ale z jiných zemí než předtím," uvedl guvernér.

Rizikem dalšího oživení je podle něj vývoj veřejných financí, vývoj exportu i regulace finančního sektoru v rámci EU.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy