Česká ekonomika: lepší, než se čekalo, roste o 2,4 %

Radek Pecák Radek Pecák
8. 9. 2010 9:23
Ekonomika se vyvíjí lépe než činil odhad

Praha - Lépe než byl odhad Českého statistického úřadu v polovině srpna se vyvíjela tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí. Podle čerstvých údajů v letošním druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, meziročně vzrostl o 2,4 procenta.

"K růstu HDP přispěla zejména odvětví zpracovatelského průmyslu, dopravy a podnikatelských služeb," uvedl Český statistický úřad.

Původní odhad byl 2,2 procenta.

Původní odhady hovořily o růstu ve výši 2,2 procenta.
 
Bez očištění o sezónní a kalendářní vlivy byl HDP ve 2. čtvrtletí meziročně vyšší o 3,0 %, pracovalo se však o dva pracovní dny více oproti stejnému čtvrtletí roku 2009.  Oproti minulému čtvrtletí ekonomika vzrostla o 0,9 procentního bodu. Meziroční nárůst za pololetí byl 1,7 procenta.

 K růstu HDP tentokrát už mírně přispěly také výdaje na konečnou spotřebu. Ty byly celkem  o 0,9 % vyšší než ve stejném čtvrtletí minulého roku

Česká ekonomika tak roste rychleji než je průměr evropské sedmadvacítky. Zveřejněný odhad hovoří o průměrném růstu 1,9 procenta. Rychleji než česká ale roste ekonomika německá, slovenská či polská.  

Analytici jsou mírně optimističtí

Analytici zveřejněná čísla komentují jako mírně pozitivní. Například Tomáš Volf z Citfin soudí, že největší podíl na něm má velké zrychlení německé ekonomiky. "To je samozřejmě pro malou, otevřenou a proexportně zaměřenou ekonomiku jako je ČR zcela klíčové," soudí. 
 
Oceňuje také to, že domácnosti začínají více utrácet. "Ukazuje to na snižující se obavu o své budoucí příjmy. Dobrá nálada a pozitivní očekávání mohou být cennými prvky pro budoucí vývoj ekonomiky," sdělil Volf.
 
Koruna na data nereaguje a pohybuje se kolem 24,72 CZK/EUR.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy