Praha - Třiadvacet miliard přebytku, kterým skončila v březnu česká obchodní bilance, přináší dobré i špatné zprávy. Přečtete si, které to jsou.
Co způsobilo tak výraznou změnu?
Zástupci firem i experti se shodují na tom, že kladnou bilanci způsobily dva krátkodobé výkyvy: šrotovné, které posílilo vývoz a naopak pokles dovozu, hlavně plynu. Podle serveru Patria Online i statistického úřadu tak dovoz v březnu meziročně klesl o 13,5 procenta.
Bude oživení ekonomiky trvalé?
Podle zaměstnavatelů je snížení dovozu příznakem toho, že zlepšení ekonomiky je jen „dočasné a přechodné". „Pokles dovozů, a to i meziměsíční, potvrzuje spíše negativní očekávání, co se týče vývoje investic a celkového vývoje zakázek v zahraničí. I přes dílčí oživení následující vývoj bude pro podniky složitý. Mnohé dále budou nuceny snižovat zaměstnanost," uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Körner.
Kam krize dopadá nejvíc?
„Krize stále dopadá nejsilněji na odvětví výroby strojů, dopravních prostředků, elektrických zařízení a spotřebičů," uvedl Körner.
„Na místě proto není žádná euforie z očekávaného rychlého oživení. Ani naše průzkumy nepotvrzují možný pozitivní vývoj v nejbližší době," potvrdil rezervovanost svazu jeho ředitel Boris Dlouhý. Dubnová anketa mezi 1600 členskými firmami svazu podle něj ukázala, že téměř 90 procent podniků v tomto pololetí neočekává oživení a nárůst zakázek.
Co bude až skončí šrotovné?
„Březnový výsledek hodnotím střízlivě," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka Efekt šrotovného je totiž podle něj právě na vrcholu a bude tak spíš odeznívat. Toho, co bude, až šrotovné skončí, se obává i analytik David Marek z Patria Online. „Případný pokles poptávky po automobilech by byl brzdou růstu průmyslové produkce i celé ekonomiky," je přesvědčen Marek, který odhadl celkový efekt šrotovného na českou obchodní bilanci na 15 až 20 miliard korun, tedy asi 0,3 až 0,4 % HDP.
Kde jsou ukryty dobré zprávy?
Meziroční pokles vývozu se sice v březnu podle serveru Patria Online zmírnil na 6,3 procenta, to je ale podstatně méně než v lednu a únoru.„Březnová data potvrzují, že i v podmínkách dramaticky snížené vnější poptávky jsou exportéři schopni jít si pro zakázky a být v konkurenci úspěšní," řekl náměstek Hovorka, podle něhož jsou nová čísla důkazem toho, že český export už dosáhl dna.
„V příštím roce by již mělo dojít k mírnému oživení růstu v eurozóně, což je pro českou ekonomiku podstatně významnější stimul než šrotovné," upozornil zase Marek z Patria Online.