První město v Česku zakázalo další sluneční elektrárny

Tomáš Fránek
12. 8. 2010 17:01
V Domažlicích se rozhodli, že už nebudou dávat další své území ve prospěch energie ze slunce
Foto: Jan Langer

Brno - Do boje proti solárním panelům se přidávají i města.

Některým místním politikům se totiž přestává líbit, jak solární elektrárny obsazují úrodnou zemědělskou půdu.

Podle informací Aktuálně.cz se nyní radní v Domažlicích jako první v zemi dohodli, že výstavbu solárních elektráren nebudou povolovat na žádné volné ploše. A to ani v průmyslových zónách. Výjimkou jsou panely na střechách obytných budov nebo výrobních hal.

"Solární panely nepatří na zem, zejména hrozné jsou na zemědělské půdě, která nám časem bude chybět," uvedl místostarosta Pavel Wolf. "Nebudeme s nimi souhlasit ani na plochách určených pro výrobu, a to ani v městské průmyslové zóně. Tam musí vzniknout továrny, které něco vyrobí a zaměstnají lidi, a ne elektrárna," uvedl Wolf.

Bet souhlasu města to nejde

V dalších městech sice už solárních elektrárny fungují, další už radní povolit nechtějí. To je případ města Vimperk.

Investoři, kteří chtějí stavět solární elektrárny, musí požádat radnici o stanovisko, jinak nemohou začít panely budovat. A to i v případě, když chtějí budovat solární elektrárnu na soukromé nebo vlastní ploše.

V Česku zatím města a obce stavby solárních elektráren příliš neomezují, počítají totiž s penězi od investorů, které doputují do obecních pokladen.

Na Havlíčkobrodsku tak byly na konci července zahájeny stavby dvou velkých slunečních elektráren. V Ledči nad Sázavou pokryjí fotovoltaické panely skoro čtyři hektary pozemků a víc než dvojnásobnou rozlohu v sousední Světlé nad Sázavou.

Ledeč za pozemky dostala 21,3 milionu korun. Dalších deset milionů získá v následujících letech jako podíl na vyrobené elektřiny. Po ukončení životnosti se majitel zavázal zařízení zlikvidovat a pozemek městu vrátit za symbolickou korunu.

Světlá za pozemky dostane 30 milionů korun a během 20 let bude investor do městské pokladny ročně posílat 8,5 procenta z prodeje proudu.

Pomůže to s dluhy

Solární elektrárna má stát i u obce Dobré Pole na Mikulovsku. Podle místostarostky Jany Dmitrievové investice pomohou obci finančně. "O výstavbě, která bude realizována mimo vlastní zástavbu vsi, se vedly diskuze. Investice nám ale pomohou s oddlužením, abychom konečně po letech mohli například podpořit cestovní ruch, opravit cesty či postavit kulturní zařízení, které nám velice chybí," uvedla pro ČTK Dmitrievová.

Solární energii už nechce výrazně podporovat ani nová vláda. Podle nového ministra životního prostředí a současně místopředsedy ODS Pavla Drobila jsou totiž pro Českou republiku málo efektivní.

A proto nemohou nadále počítat se státní podporou z evropského Operačního programu Životní prostředí.

"Nebudeme podporovat jakékoli obnovitelné zdroje, budeme podporovat ty, které mají efekt. Tedy: biomasa, bioplynové stanice a v omezené míře geotermální," řekl Drobil, když představoval priority svého resortu.


 

Právě se děje

Další zprávy