Ekologický ministr: Sluneční elektrárny už nepodpoříme

Pavel Baroch
25. 7. 2010 18:02
Rozhovor Aktuálně.cz z Pavlem Drobilem o fotovoltaice a uhlí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sluneční a větrné elektrárny čekají špatné časy.

Podle nového ministra životního prostředí a současně místopředsedy ODS Pavla Drobila jsou totiž pro Českou republiku málo efektivní.

A proto nemohou nadále počítat se státní podporou z evropského Operačního programu Životní prostředí.

"Nebudeme podporovat jakékoli obnovitelné zdroje, budeme podporovat ty, které mají efekt. Tedy: biomasa, bioplynové stanice a v omezené míře geotermální," řekl Drobil, když představoval priority svého resortu.

Fotovoltaické elektrárny navíc od nového roku čeká razantní snížení výkupní ceny elektřiny, který chystá Energetický regulační úřad. S tímto krokem souhlasí i ministr Drobil.

"Situaci, jaká je dneska ve výkupních cenách, považuji za ekonomicky neudržitelnou," řekl Drobil v rozhovoru pro Aktuálně.cz, podle něhož jsou výkupní ceny extrémně vysoko.

"On to někdo musí zaplatit a vždycky to bude konečný spotřebitel. Tím nejsou jenom domácnosti, největším spotřebitelem je český průmysl. Pokud chceme podvázat jeho konkurenceschopnost, pokud chceme zvyšovat nezaměstnanost třeba i kvůli tomu, že ceny energií budou takové, že spousta podnikatelů si nebude moci dovolit provozovat výrobu, pak hurá do fotovoltaiky v té podobě, jaká je dneska."

Foto: Jan Langer

Takže už žádná fotovoltaika v Česku?

Chci rozlišit mezi dvěma rovinami. Jedna je fotovoltaika na polích, když to řeknu hodně zjednodušeně.

Tady určitě pozice ministerstva bude, že bychom byli neradi, aby další zemědělská půda byla zabírána pro to, aby na ní někdo stavěl pole fotovoltaických článků, ale i větrných elektráren.

Na druhou stranu principiálně nemáme nic proti fotovoltaice na střechách domů, na střechách panelových sídlišť, v opuštěných průmyslových areálech. To je místo, kde by fotovoltaika mohla a měla být. Otázka je ale výkupní cena elektřiny, která je takto vyrobena.

Proč ODS takto nepostupovala, když ve sněmovně více než rok ležela novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, když se v okolí Prahy a dalších velkých měst, podél dálnic staví obří haly, nákupní centra a zabírá se zemědělská půda a…

Foto: Středočeský krajský úřad

...Omlouvám se, ale to se musíte zeptat těch členů ODS, kteří v té době byli v parlamentu. Já jsem tam nebyl.

Budete tedy stejně postupovat při ochraně zemědělské půdy i v případě skladů a dalších betonových…

…Myslím, že to, co jsem řekl, by mělo platit obecně. Jedna z věcí, nad kterou my uvažujeme, je ta, jakým způsobem zpřísnit, znevýhodnit pozemky ze zemědělského půdního fondu pro tyto účely.

Ostatně to i v koaliční dohodě jste se zavázali, že do roka přijmete novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který navýší poplatky za vyjmutí pozemků.

Ano, dokonce to máme v koaliční dohodě.

Proč vám tolik vadí sluneční elektrárny na zemědělské půdě? Fotovoltaika není něco, co by zemědělskou půdu znehodnotilo jako třeba obří sklady. Až panely doslouží, mohou se rozmontovat a na rozdíl od betonových staveb pak na stejném místě znovu vysázet třeba obilí.

Neříkám, že to znehodnocuje. Řekl jsem princip. Je to o rozměrech, o nárazech této elektřiny do sítě a podobně. Nemá to nic společného s nějakou ideologií. Já si myslím, že základní problém se jmenuje výkupní cena takto vytvořené elektřiny.

Nemyslím si, že obrovská pole fotovoltaických článků nějakým způsobem pomáhají krajinnému rázu a podobně. Myslím, že kam to patří, jsou střechy domů, střechy sídlišť, brownfieldy.

Výkupní cena by měla být jaká?

To si musíme říct, co si tato země může dovolit. Jak si může tato země dovolit podporovat alternativní zdroje energie, jaký je tento. Není normální, že výkupní cena z fotovoltaiky v České republice je dvojnásobná než v Německu.

Foto: Jan Langer

Vede to ke spekulativní solární turistice, jestli to takhle může říct. Je to špatně, náklady rostou geometrickou řadou, někdo to musí zaplatit. Zaplatí to nejen domácnosti, ale podvážeme tím i konkurenceschopnost českého průmyslu a to se samozřejmě promítne do zaměstnanosti. Myslím, že nikdo nechceme přidělávat problémy panu ministru Drábkovi.

Sluneční elektrárny nemají žádné emise. Budete tedy třeba chtít, aby se do cen elektřiny z uhelných elektráren promítly škody na životním prostředí a lidském zdraví?

Budeme chtít, aby ve všech procesech, například posuzování vlivů na životní prostředí byly zohledňovány nejlepší možné technologie. A podle toho, jakým způsobem k tomu ten investor bude přistupovat, taková by měla být i politika ministerstva životního prostředí vůči němu.

Existují studie, podle nichž jsou škody z uhelných elektráren v řádu desítek miliard korun ročně. Když se to porovná s podporou fotovoltaických elektráren a...

…Já vím, ale musíte si uvědomit jednu věc. Co tady vytvoří fotovoltaika v klimatických, slunečních podmínkách České republiky? Porovnáváme neporovnatelné. Fotovoltaika v České republice není schopna nahradit jiné zdroje energie.

Například podle studie Chytrá energie, kterou si nechaly vypracovat ekologické organizace u prestižního Wuppertalského institutu je možné v polovině století získávat prakticky veškerý proud z obnovitelných zdrojů.

(Bez odpovědi. Jen úsměv)

 

Právě se děje

Další zprávy