Praha - Češi už se oproti minulým měsícům dopadů hospodářské krize tolik nebojí.
Ukázal to průzkum společnosti ING, ze kterého vyplývá, že v listopadu pocítilo krizi na vlastní kůži dohromady 36 procent českých domácností. Počet krizí zasažených rodin tak v porovnání s uplynulými měsíci mírně poklesl.
Téměř třetina Čechů přitom je při výhledu do budoucnosti optimistická. Podle nich by je krize už nijak výrazně zasáhnout neměla.
"Ekonomické ukazatele z celé Evropy začínají být příznivější a z našeho výzkumu vyplývá, že se to odrazilo i na vnímání českých domácností. Češi zkrátka na svou budoucnost začínají nahlížet v jasnějších barvách," okomentoval výsledky průzkumu Libor Vaníček ze společnosti ING.
Na dopady krize si podle průzkumu nejvíce stěžují lidé staršího produktivního věku mezi pětačtyřiceti a devětapadesáti lety.
Obyvatelé Česka starší šedesáti let jsou naopak v době hospodářské krize nejspokojenější ze všech dotazovaných věkových skupin. Hned za nimi se umístili mladí lidé do devětadvaceti let, které krize postihla jen o něco více.
Podle průzkumu ztížila hospodářská krize život nejvíce Čechům, kteří mají jen základní vzdělání. Obdobný výsledek dopadu krize ukázala i nedávná zpráva Evropské komise, podle níž nejčastěji ztrácí práci v unijních zemích právě lidé s nižším vzděláním.