Brno - Potraviny s posunutými daty spotřeby se vedle velkých obchodních řetězců objevily také ve vietnamských večerkách a menších prodejnách.
Někteří prodejci se snaží klamat spotřebitele také tím, že mezi mléčnými výrobky nabízejí i potraviny, které z mléka nejsou - tedy například rostlinný tuk je nabízen jako máslo.
Při nejnovější vlně kontrol našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce závady ve třinácti obchodech od Třince až po Chomutov.
Kuřata i sýr
A přes ujišťování řetězců o tom, že se na prodej přebalených nebo prošlých potravin zaměří, se znovu v seznamech objevuje část velkých obchodníků.
Zboží se špatně označenými daty spotřeby objevili inspektoři ve třech prodejnách Billa, čtyřech obchodech Tesco a v jednom obchodě Albert a Coop.
Tesco v Třinci tak lidem prodávalo kuřecí výrobky, které měly jiné datum spotřeby na originální etiketě a jiné na etiketě, která byla vytištěna z váhy pro spotřebitele při zabalení výrobku. Kladenské Tesco zase nabízelo lidem dva dny prošlý sýr.
V Bille v Sedlčanech byla u části porcovaných sýrů stržena data spotřeby.
Nejen velké řetězce
Vážná pochybení našli inspektoři také v několika prodejnách s vietnamskými majiteli.
Z části výrobků byly úmyslně strženy údaje o datech minimální spotřeby, u dalšího zboží byla tato data výrazně pozměněna.
Například v prodejně v Petrovicích vietnamský majitel u oplatků plněných čokoládou posunul datum trvanlivosti z ledna 2012 na listopad 2012.
Stržená data spotřeby inspektoři objevili také v další vietnamské prodejně ve Vrážské ulici v Praze.
Vietnamských večerek v Česku přitom v poslední době výrazně přibylo a začínají být konkurencí zavedených obchodů. Jejich množství se už přibližuje počtu tradičních družstevních prodejen, kterých je na tuzemském trhu zhruba 3000.