Prodeje aut v EU rostou. I když v Německu je to naopak

Radek Pecák Radek Pecák
16. 3. 2010 15:45
Největším automobilovým trhem v Evropě je nyní Itálie
Ze šrotovného v Itálii hodně vytěží domácí Fiat
Ze šrotovného v Itálii hodně vytěží domácí Fiat | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Automobilový trh v Evropské unii je na tom o poznání lépe než na počátku loňského roku. V únoru se ve srovnání s čísly ze stejného měsíce loňského roku prodalo o tři procenta více nových aut. Pokud se sečtou dohromady leden a únor, je prodej lepší dokonce o 7,9 procenta.

Vyplývá to z dnešní statistiky organizace ACEA, která sdružuje výrobce automobilů.

Díky pokračujícím programům šrotovného zažívají nyní žně prodejci aut v Itálii, Francii, Španělsku a Velké Británii. Naopak menší prémie zřejmě budou mít zaměstnanci autosalonů v Německu. Tam se prodej aut snížil oproti loňskému únoru o téměř třicet procent.

Největšího procentuálního růstu (o 47 procent) dosáhlo Španělsko, ve Velké Británii vzrostly prodeje o čtvrtinu, v Itálii o pětinu a ve Francii jen o něco málo méně. V Česku se také trh s auty zvedl. Za únor o necelých třináct procent. 

Problémy jsou hlavně v Rumunsku a Maďarsku 

Ještě větší poklesy prodejů než v Německu, byly zaznamenány v Rumunsku a Maďarsku

Největším automobilovým trhem Evropy se tak na počátku letošního roku stala nově Itálie. Prodalo se tam za leden a únor již přes 407 tisíc aut, zatímco v Německu jen 376 tisíc kusů.

Celkem se v EU v lednu a únoru prodalo  2 033 000 nových automobilů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy