Prodej aut v Česku v srpnu mírně klesl

Radek Pecák Radek Pecák
3. 9. 2010 13:25
Za celý rok je nárůst prodejů o 6,6 procenta
Foto: Škoda-auto

Praha - O sedm desetin procentního bodu poklesl letos v srpnu prodej oosobních vozů na území České republiky. Podle statistiky Svazu dovozců bylo zaregistrováno  12 088 nových osobních aut.

V meziročním srovnání leden až srpen se ale letos prodej zvýšil o 6,6 procenta. Registraci získalo celkem 112502 nových vozů.

Podle SDA se po dvacetiprocentním propadu prodeje v červenci situace opět stabilizuje. V hlubokém propadu jsou ale nadále lehké užitkové automobily do 3,5 tuny. V srpnu jich bylo zaregistrováno 848, což je o 11,2 procenta méně než loni. Pokles za osm měsíců činí téměř 50 procent.

Žebříček vede Škoda

Nejúspěšnější značkou v prodejích je opět domácí Škoda. Také jí se však podařilo prodat letos méně vozů než vloni (3148 oproti loňským 3405). Na druhou příčku a tedy primát mezi dovozci se posunul Renault, za ním jsou značky Ford, Volkswagen a Hyundai.

Zajímavostí je rekordní počet 9 zaregistrovaných vozů Ferrari, což je přesně stejně jako vozů značky Lada.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy