I přes propad v Německu prodeje aut v Evropě rostou

Radek Pecák Radek Pecák
16. 7. 2010 0:00
auto

Ve třech ze čtyř evropských zemích, kde se prodávají dvě třetiny z celkových objemů evropských prodejů, tedy v Itálii, francii a Velké Británii, se letos v prvním pololetí prodalo více aut než ve stejném období loňského roku. Jedinou výjimkou je Německo, kde prodeje vloni dopovalo šrotovné.

Jeho podíl se proto ve srovnání s loňskem (kdy činil skoro 28 procent) snížil na necelých dvacet procent. Přesto je Německo stále největším trhem pro prodej nových automobilů, zbývající tři země mají podíl každá kolem patnácti procent.

Z krize se letos již celkem dobře dostala francouzská automobilka Renault, jejíž prodeje se v prvním pololetí letoška ve srovnání s tím loňským zvýšily o pětinu, vyšší prodeje má ještě PSA - Citroën + Peugeot (+7,2 procenta) a BMW (+7,6 procenta). Naopak největší poklesy zaznamenal Fiat (skoro 1% procent) a Toyota (přes 11 procent).

Podíl Škodovky na evropském trhu činil 3,24 procenta, což je sice o jednu desetinu nižší číslo než před rokem, ale je vyšší než před krizí v letech 2007 a 2008.  

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy