Stavební průmysl v Česku zaznamenal v lednu letošního roku bouřlivý růst. Ve srovnání s loňským rokem se jeho objem zvýšil o 29,3 procenta, tedy téměř o třetinu. I cena povolených staveb vzrostla o osm procent na téměř dvacet miliard kourn.
Zasloužilo se o to především počasí, které stavařům hraje do karet. Nadprůměrně teplá zima, kdy jen zřídka klesly teploty pod nulu, dovolila pokračovat s výstavbou i v době, kdy jinak firmy musí propouštět a tlumit svou práci.
"Příznivé teplotní podmínky pomohly stavařům, aby nemuseli přerušit rozdělané zakázky. To se mimochodem projevilo i na nezvykle nízké nezaměstnanosti," myslí si Vladimír Pikora z Next Finance.
O více než patnáct procent rostlo stavebnictví oproti předešlému roku i v prosinci.
Souvislosti
VÝSLEDKY ČESKÉ EKONOMIKY:
Nesrovnatelný růst
Za posledních pět let byl podle Českého statistického úřadu nejlepší leden v roce 2004, kdy stavebnictví rostlo o 15 procent. Tento dvouciferný růst byl ale dnes překonán téměř dvojnásobně.
"Za rychlým růstem stavebnictví stojí především dlouhodobě "levné" a stále dostupnější hypotéky," vysvětluje Pikora.
Číslo z roku 2004 bylo ovlivněno vývozem stavební výroby do zahraniční a velmi nízkou srovnávací základnou z roku 2003.
Stavební firmy si tak letos spravují chuť po loňské zimě, která naopak stavebnictví nepřála, neboť teploty se pohybovaly o více než tři stupně pod průměrem.
Mzdy zaostávají
Přestože Česko zažívá stavební "horečku", mzda v tomto oboru zůstává podprůměrná.
Loni zaostávala za průměrem o patnáct set korun, letos je to o šest set korun. Stavaři si tak průměrně přijdou na 19,5 tisíce korun hrubého.
Výsledky stavebnictví podtrhují dobrou kondici české ekonomiky. V uplynulém roce se tempo růstu hrubého domácího produktu dostalo na rekordních 6,1 procenta, zahraniční obchod skončil historicky nejvyšším přebytkem.
I průměrné mzdy v České republice poprvé v historii překročily dvacetitisícovou hranici.