Ve středu kolem 18:00 hodiny Státní veterinární zpráva potvrdila očekávané - v zemědělském chovu v obci Tisová na Orlickoústecku je virus ptačí chřipky.
Chov čítá asi 6000 krůt, z nichž 1800 uhynulo. Ve čtvrtek by měly být známy výsledky kontrolního vyšetření, které určí, o jaký typ viru jde, uvedla ČTK.
Infobox
Fakta o ptačí chřipceCo nás čeká, když se potvrdí smrtící H5N1? Před rokem v březnu, při první větší vlně ptačí chřipky v Evropě, to detailně popsal mluvčí veterinářů
Ministr zemědělství Petr Gandalovič Právu řekl, že Česko už o případu informovalo také Evropskou komisi, i když nepředpokládá, že by EU žádala rozsáhlá opatření po celé zemi, natož embargo vývozu. Dodal, že deset kilometrů kolem farmy úřady zaevidují všechny chovy ptactva, takže kontroly čekají i soukromníky a malé chovatele. Kdyby se našly další infikované případy, bylo by nutné přistoupit k likvidaci chovů v celém okruhu.
Výskyt dosavadních případů ptačí chřipky v Česku najdete ZDE
Výskyt ptačí chřipky v Evropě ZDE
Hned ve středu večer zasedla mimořádně bezpečnostní rada Pardubického kraje.
Chov v Tisové patří podle veterinární správy Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší. "Jestliže se potvrdí, že se jedná o tu velice nepříjemnou věc, tak bude zítra (ve čtvrtek) následovat likvidace hejna," řekl ČTK předseda představenstva družstva František Bartoš. Ztráty podle něj mohou dosáhnout více než dvou milionů korun.
První případ ptačí chřipky se v zemi objevil v březnu 2006, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů. Vždy šlo o volně žijící ptáky - labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1.