Polská zmrzlina z Tesca je pro alergiky nebezpečná

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 5. 2012 9:51
Inspektoři nařídili řetězci, aby výrobek stáhl. Něco se ale již prodalo
Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Brno - Všichni alergici, kteří mají problém s arašídy, by si měli dát pozor na polskou zmrzlinu z Tesca. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) pro ně může být nebezpečná.

Vysoký obsah arašídů zjistili kontroloři u výrobku "Tesco Almond mražený krém s rostlinným tukem, vanilkový s mléčnou čokoládou a mandlemi". Ten se vyrábí v  Krakově, do Česka jej dodává polská firma Kilargo. Zakoupit jej lze ve všech prodejnách Tesco.

Jak SZPI informuje, zmrzlina obsahuje desetkrát více arašídů, než činí povolený limit. Podle laboratorní analýzy jich je ve výrobku 250 mg na kilogram.

"Arašídy jsou významný alergen a nevědomé požití alergikem může způsobit závažné zdravotní komplikace," uvádí mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Ten pro Aktuálně.cz doplňuje, že výrobce sice o tom, že zmrzlina "může obsahovat stopové množství jiných suchých skořápkových plodů a arašídů", na obalu informuje. Tuto větu je ale podle něj možné mylně pochopit tak, že pozor by si měli dát pouze skutečně těžcí alergici.

Tesco zmrzlinu stahuje. Už podruhé

Kontroloři řetězci Tesco nařídili, aby nevyhovující potravinu z prodejen odstranil. V současné době je produkt z obchodů stahován a Tesco před rizikovou zmrzlinou varuje na svém webu. Zákazníci, kteří si pochoutku koupili, ji mohou vrátit na oddělení informací

Podle inspekce bylo do Česka dodáno celkem 18 240 kusů těchto výrobků. Kolik se jich už prodalo, inspekce zatím zjišťuje.

Přesně s touto zmrzlinou přitom nemá Tesco problém poprvé. U téhož výrobku objevila SZPI nadměrné množství arašídu v minulém roce, tehdy jej bylo dokonce 1250 mg/kg. Již tenkrát kontroloři nařídili, aby byla zmrzlina odstraněna.

S opakovaným prodejem nebezpečného produktu se inspekce dále setkala třeba v obchodech Kaufland, které prodávaly kakao nastavované cukrem. Přestože jej řetězec musel stáhnout, po čase na něj SZPI narazila znovu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy