Pekaři zdražovali na základě kartelu, potvrdil soud

ČTK ČTK
5. 4. 2012 11:34
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu přesahující 50 milionů korun
Foto: Ahold Slovakia

Brno - Delta pekárny, Odkolek a Penam uzavřely v roce 2003 mezi sebou kartel. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o existenci nedovolené dohody potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Vyplývá to z odůvodnění rozsudku soudu, které má ČTK k dispozici.

Případem se bude znovu zabývat Krajský soud v Brně, kterému NSS případ vrátil. Řešit bude výši pokuty, kterou antimonopolní úřad stanovil na celkem 52,8 milionu korun.

Antimonopolní úřad při stanovení výše pokuty vychází z obratu příslušných firem za poslední ukončený kalendářní rok. V daném případě vycházel z dat za rok 2002. V případu vydal několik rozhodnutí. Podle NSS měl vycházet z obratu firem za "poslední ukončený kalendářní rok před rozhodnutím správního orgánu o uložení pokuty".

V ostatních částech rozhodnutí dal NSS za pravdu ÚOHS.

"Bylo bezpochyby prokázáno, že žalobci (pekárenskými firmami) realizovaný postup při navýšení cen byl důsledkem jejich vzájemné koordinace, jímž odstranili nejistotu ohledně svých budoucích kroků na trhu," uvedla soudkyně NSS Ludmila Valentová.

Stejné dopisy

Podle ÚOHS se Delta pekárny, Odkolek a Penam nejpozději od září 2003 domlouvaly na zdražení pečiva, chleba a cukrářského pečiva u svých odběratelů. Poté rozeslaly oznámení o zvýšení cen uvedených výrobků svým odběratelům.

Krajský soud v Brně při projednávání případu v roce 2010 uvedl, že žádný z dodavatelů pečiva ani při řízení před ÚOHS, ani před soudem nenabídl žádný jasný srozumitelný argument, proč tito tři dodavatelé pečiva zahájili úkony směřující ke zdražování právě přesně 26. září 2003 dopisy, které měly totožnou formulaci a byly uplatňovány stejně razantně v průběhu celého podzimu roku 2003. S těmito závěry souhlasí i NSS.

Firmy dostaly pokutu za kartel poprvé v roce 2003. ÚOHS je tehdy podezříval, že se po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Původní pokutu 120 milionů korun ale později snížil na 52,8 milionu korun, přičemž upřesnil i výrok rozhodnutí. Reagoval tak na předchozí rozsudky Krajského soudu v Brně a Nejvyššího správního soudu.

Zástupci pekárenských firem v minulosti tvrdili, že tvrzení, že se dopředu kontaktovaly, jsou jen spekulace.

"Ve stejnou dobu zdražilo několik tisíc subjektů. Zbytek trhu neporušil právní předpisy, to považujeme za absurdní," řekl předloni u soudu právní zástupce jedné z firem Pavel Dejl.

Delta a Odkolek mají od roku 2006 společné majitele, patří do skupiny United Bakeries. Pekárny Penam patří společnosti Agrofert Holding. United bakeries chce koupit podnikatel Andrej Babiš. Fúzi posuzuje ÚOHS. Delta pekárny měly podle rozhodnutí ÚOHS zaplatit 24,8 milionu Kč, Odkolek 14,8 milionu Kč a Penam 13,2 milionu Kč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy