Opel odchází z Antverp. Pro propuštěné má sociální plán

Ekonomika Ekonomika
19. 4. 2010 15:01
Za předčasné odchody do důchodu a odstupné vyplatí Opel až 144.000 eur
Opel Astra
Opel Astra | Foto: Aktuálně.cz

Antverpy/Rüsselsheim - Automobilka Opel zveřejnila plány, jak v praxi provede uzavření továrny v Antverpách. Pokud se nenajde do konce září jiný investor, svou práci ztratí 2 560 zaměstnanců.

Pro propuštěné je však připraven sociální plán, na němž se v neděli večer dohodlo vedení společnosti s odbory.  "Připravili jsme vyvážený návrh," uvedla podle serveru Zeit.de mluvčí antverpské automobilky.

Plán počítá s tím, že  automobilka vyplatí na předčasných odchodech do důchodu a na odstupném až 144 000 eur. Vedení také oznámilo, že kolem 1 250 zaměstnanců musí v rámci restrukturalizace opustit podnik co nejdříve, nejpozději koncem června. Zbylí zaměstnanci pak odejdou na konci kalendářního roku.

Možností, jak pracovní místa zachovat, by bylo nalezení nového investora. Automobilka by pak i nadále vyráběla vozy pro General Motors, píše Zeit.de. Nyní se v Antverpách vyrábí Opel Astra.

Podle serveru Stern.de má Opel pro případného nového investora připravenou překlenovací nabídku. Investor by mohl i nadále vyrábět vozy Astra Cabriolet a také třídveřové vozy. Tato nabídka by měla podle předsedy odborové rady Klause Franze antverpskou automobilku pro případné zájemce zatraktivnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy