Mladá Boleslav - Podniková rada odborů vyhlásila stávkovou pohotovost v automobilce Škoda Auto.
Pro odboráře jsou návrhy firmy ve mzdových jednáních nedostatečné a požadují růst platových tarifů o šest procent. Odbory tvrdí, že jejich návrh růstu mezd odpovídá rekordním pracovním výsledkům zaměstnanců.
Poslední známý návrh zaměstnavatele z pátečního jednání, zvýšení tarifů o 4,3 procenta, je pro odbory nepřijatelný. Jednání tak ke shodě o nové kolektivní smlouvě nedospěly.
Podniková rada k výsledkům kolektivního vyjednávání o mzdách po 13 kolech tarifního jednání mimořádně zasedala v pondělí. Po 31. březnu 2012 skončila platnost a účinnost stávajících mzdových dohod.
"Stanovisko zaměstnavatele ke mzdovým jednáním, které radě přednesl člen představenstva Bohdan Wojnar, nadále pokládáme za nedostatečné," uvedl šéf odborářů Jaroslav Povšík.
Rekordní rok
Škoda Auto loni prodala rekordních 879 200 aut, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. Konsolidovaný zisk zvýšila o 82 procent na 16,1 miliardy korun a její tržby stouply o 15 procent na 252,6 miliardy korun. Cílem firmy je podle jejího vedení prodávat v roce 2018 kolem 1,5 milionu aut.
Na podporu svých požadavků vyhlásila Podniková rada OS Kovo počínaje úterým stávkovou pohotovost a zvolila Stávkový výbor. Členy Stávkového výboru jsou místopředseda Podnikové rady Vladimír Kment, předseda odborářů z Kvasin Libor Dvořák, předseda odborářů z Vrchlabí Jaromír Kobrle a člen rady Petr Knotek.
V úterý rada zahájila organizaci informativních mítinků v závodech Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí. "Rovněž byla zahájena příprava protestního mítinku pro všechny zaměstnance mimo areál závodu v Mladé Boleslavi," dodal Povšík.
Po pěti letech
Odbory mladoboleslavské automobilky vstoupily do stávkové pohotovosti při jednání o mzdách naposledy v roce 2007.
Stávka tehdy výrazně omezila výrobu a firma očekávala škodu ve výši 55 milionů korun.
Obě strany se nakonec dohodly na nárůstu mezd o 12,7 procenta.
Výstražnou hodinovou stávku odbory uspořádaly také v roce 2005, kdy u sídla vedení závodu demonstrovalo asi 12 000 lidí. Bouřlivá vyjednávání o platech byla také v letech 2001 a 2003.