Odboráři v Tescu chtějí čtyři procenta k platu navíc

Ekonomika Ekonomika
22. 3. 2010 17:20
Část odborářů požaduje také omezení počtu agenturních pracovníků.
Tesco začalo před časem obnovovat uniformy svých zaměstnanců.
Tesco začalo před časem obnovovat uniformy svých zaměstnanců. | Foto: Tesco

Praha  - Čtyři procenta navíc k platu a méně lidí z agentur požaduje část odborářů ve společnosti Tesco Stores. V řetězci působí několik organizací a s tímto požadavkem přišli zástupci Nezávislých odborů Tesco. Současná kolektivní smlouva bude platit do konce června.

"Odbory stanovují v textu jasná a striktní pravidla na dodržování zákona a požadují zejména spravedlivé mzdové ohodnocení zaměstnanců. Počítají též s nárůstem mezd o čtyři procenta a podmínkou plného pracovního úvazku zaměstnanců a omezením využívání krátkodobého agenturního zaměstnávání bez souhlasu odborů," cituje ČTK tiskového mluvčího organizace Jana Skácela.

Kolektivní vyjednávání je podle něj nyní ve své poslední fázi. Odboráři v Tescu rozhodně nepatří mezi ty, kdo by se báli ozvat. Loni podpořili výzvu jiných svazů, aby se obchodní řetězce nepředháněly v prodlužování otevírací doby na Štědrý den, o rok dřív neváhali vyhlásit stávkovou pohotovost, když se jim zdálo, že firma počítá do budoucna s příliš nízkým počtem pracovníků v prodejnách.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy