Ochránce ČEZu v ČSSD: elektřina bude levnější o třetinu

Zdeněk John
20. 4. 2010 10:40
Milan Urban (ČSSD) plánuje, že by ČEZ opustil energetickou burzu
Volby jsou za dveřmi
Volby jsou za dveřmi | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČEZ dostal ránu ze strany, kterou si až dosud nemusel krýt. Místopředseda ČSSD Milan Urban, patřící mezi politiky spíše k opatrovníkům energetického polostátního kolosu, prohlásil v rozhovoru pro HN, že je třeba radikálně zlevnit elektřinu.

Stínový ministr průmyslu ve straně, která se nejspíš stane vítězem květnových voleb, si dal za cíl srazit cenu proudu o třetinu. "Zaprvé, chceme přitlačit na větší regulaci ceny, nevylučujeme ani legislativní úpravu, která by Energetickému regulačnímu úřadu zlepšila podmínky," uvedl Urban v HN a pokračoval: ČSSD chce zavést fixaci cen elektřiny na kratší období, než je rok. A také vytvořit "společný dům, který zastřeší českou a slovenskou přenosovou soustavu."

Urban uvedl, že ČEZ si dělá alibi, když argumentuje, že cena eletřiny se tvoří tržně. Připustil i odchod ČEZu z Energetické burzy Praha. "Cena elektřiny by se měla stanovovat jako u plynu  - vždy na čtvrtletí. Jen díky tomu by už dnes měli Češi elektřinu až o 30 procent levnější," citují HN Urbana.

Možnost zrušení Energetické burzy Urban považuje až za krajní řešení. První na řadě je podle něj zavedení mechanismů k narovnání ceny. Stát jako většinový vlastník musí ČEZ dostat pod tlak, soudí Urban.

Firma ČEZ dosud na Urbanova vyjádření nereagovala, ale v podobných případech vždy volí stejnou taktiku: nekomentuje výroky politiků.

V ČSSD nepanuje shoda, zda by stát měl prodat část svého podílu v ČEZu. Zatímco Jiří Paroubek je pro, Milan Urban stejně jako Bohuslav Sobotka tvrdí, že nyní není výhodná doba. "Ani já nemyslím, že prodat část akcií by bylo správné. Alespoň v horizontu dvou let. Zaprvé - pro prodej akcií není optimální období, za druhé, snížili bychom si výnos z dividendy," shrnul postoj v HN místopředseda ČSSD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy