Šéf ČEZu podlehl tlaku politiků. Peníze nechá doma

Ekonomika Ekonomika
8. 4. 2010 16:46
Martin Roman vysvětloval pozici své firmy pro Financial Times
Martin Roman během tiskové konference ke komandům ČEZ
Martin Roman během tiskové konference ke komandům ČEZ | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Energetická společnost ČEZ výrazně omezí své nákupy v zahraničí a začne se soustředit především na investice do jaderné energetiky v České republice a na Slovensku, uvedl generální ředitel firmy Martin Roman pro deník Financial Times.

Polostátní ČEZ  tak podle renomovaného britského deníku reaguje na zvyšující se tlak ze strany politiků.

Nízké režijní a operační náklady a vysoké ceny elektřiny nastavené v sousedním Německu vynesly ČEZu jednu z nejvyšších ziskových marží v Evropě, píše FT. "Každá vláda chce po firmách, aby investovaly doma, což pro nás nebylo možné. Vytvářeli jsme příliš mnoho hotovosti," uvedl Roman.

Firma chce však nyní změnit svou investiční strategii z minulých let, kdy masivně investovala v Bulharsku, Rumunsku, Polsku, Turecku a Albánii. Kromě jaderné energie se plánuje zaměřit na teplárenství.

ČEZ je rozhodnut přistavět dva bloky k jaderné elektrárně Temelín. Soutěž na dodavatele bloků začala, přičemž následně by se mohl vybudovat pátý blok v Dukovanech a až dva bloky ve slovenských Jaslovských Bohunicích.

V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu v letech 2019 až 2020.

České politické strany v rámci předvolební kampaně útočí na vysoké ceny elektřiny a chování monopolů. "Jiří Paroubek, lídr sociálních demokratů, dává zřetelně najevo nedostatek nadšení pro Romana," napsal deník FT. Zároveň citoval Romanova slova, že za svého působení v ČEZ zažil pět premiérů.

ČEZ za loňský rok vykázal rekordní čistý zisk téměř 52 miliard korun. To je nejvyšší zisk v historii společnosti a také nejvyšší zisk jakékoli tuzemské firmy.

Z dividend této firmy chtějí sociální demokraté vyplatit starobním důchodcům mimořádný důchod 2400 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy