Obří vinný podvod. Za patoky trestal stát příliš tvrdě

Tomáš Fránek
1. 7. 2010 10:14
Firma za prodej podezřelého vína dostala pokutu ve výši 4,5 milionu korun, podle soudu je to moc
není nad trochu mladého vína po ránu
není nad trochu mladého vína po ránu | Foto: Veronika Skálová

Brno - Jde o největší skandál v historii vinařství v Česku - na trh se dostalo pět a půl milionu litrů podivného vína s padělanými doklady původu.

Místo kvalitních vín, jak byla označena, si lidé kupovali levné patoky. Množství "falešných" vín přitom představovalo až desetinu domácí roční produkce.

Žádný trest ale zatím nepřijde, podle soudu totiž stát trestal firmy příliš tvrdě, milionové pokuty nedokázal jasně zdůvodnit.

Prvních z firem, která na trh dodala přes dva miliony litrů s nejasným původem, Vinařství Zaječí, se u soudu zatím ubránila pokutě ve výši čtyři a půl milionu korun, kterou jí udělila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. A nyní u soud uspěla i další firma Vinařství Mutěnice, která měla platit pokutu ve výši 3 milionů korun.

Proč jste dali tak vysokou pokutu?

Podle Nejvyššího správního soudu totiž inspekce v obou případech nedokázala jasně a jednoznačně zdůvodnit, proč uložila tak vysokou pokutu a proč nezjišťovala, jaký má firma majetek a zda ji sankce nezlikviduje.

Inspekce zjistila při kontrole ve vinařství v Zaječí, že firma nabízela přes dva miliony litrů vína, které nevyhovělo jak kvalitativním podmínkám, tak u vína nebylo možné zjistit odkud víno vlastně pochází.

Podle inspekce mohlo vinařství na tomto vínu vydělat až 46 milionů korun. A pokuta ve výši 4,5 milionu korun tak byla přiměřená situaci a závažnému porušení zákona.

"Přepočtem zjištěná výše pokuty za litr vína, které nevyhovělo předpisům, činila přibližně 2,25 korun, z čehož nelze dovodit závěr o nepřiměřenosti pokuty ve vztahu k závažnosti a společenské nebezpečnosti spáchaného deliktu," uvedla inspekce.

Soud ale tyto argumenty neuznal. Podle senátu Nejvyššího správního soudu vedeného soudkyní Marií Žiškovou sice ze zákona o vinohradnictví nevyplývá, že by inspekce měla zkoumat majetkové poměry firmy, přesto měla výši pokutu posoudit z hlediska možného likvidačního důsledku pro vinařskou firmu.

Ani policie neuspěla

"Správní orgány se tak v posuzovaném případě měly zabývat otázkou, zda by pokuta ve výši 4 500 000 korun mohla mít pro žalobkyni likvidační charakter," uvedli soudci.

Inspekce tak podle soudců porušila zákon, námitka, že neměla jak zkoumat hospodaření firmy, soud odmítl. "Inspekce se mohla pokusit zjistit majetkové poměry firmy sama nebo ve spolupráci s ostatními orgány státní správy," dodali soudci.

To, že jsou na trhu miliony láhví nekvalitního vína zjistila inspekce před třemi roky. Vína byla deklarována jako tuzemská jakostní vína odrůdová a jakostní vína s přívlastkem. Přitom šlo o levná vína ze zahraničí, jejich původ byl jenom velmi těžko dohledatelný, někde doklady chyběly úplně.

Rozdíl mezi levným, méně kvalitním vínem a dražším jakostním vínem je velký. Jakostní vína jsou totiž chloubou každého vinaře a jejich výroba a prodej podléhají zvláštnímu režimu.

Podle inspekce byla vína původně nakoupena od společnosti Euro-Ring Praha a z menší části od Formula Cross. Tyto firmy, které mají podle obchodního rejstříku sídlo na stejné adrese v Praze, se ale nepodařilo najít, neexistuje na ně ani žádné spojení.

Přes další překupníky se pak miliony litrů vína dostávaly ke čtyřem vinařským společnostem, od nichž putovaly na trh.
Podle inspekce šlo o České vinařské závody, Vinařství Zaječí, Livi a Vinařství Mutěnice.

Případ šetřila i policie, té se ale nepodařilo po několikaměsíčním pátrání najít toho, kdo certifikáty k milionům litrů vína padělal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nakažlivější subvarianty omikronu tvoří tři čtvrtiny pozitivních testů na covid

Nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron tvořily minulý týden ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav. Případů koronaviru v Česku začalo přibývat. Za uplynulý týden jich bylo 3740, proti minulému týdnu o polovinu víc. Přibylo i hospitalizovaných.

Za nárůstem je podle diskriminačních PCR testů mutace L452R, která se vyskytuje u subvarianty BA.4 i BA.5. Pro přesné určení je třeba celogenomová sekvenace, která je ale časově náročná. "Data ze sekvenačních center v Česku ukazují, že nárůst lze pravděpodobně přičíst variantě BA.5, ale protože je zpoždění sekvenací zhruba 14 dní, k potvrzení dojde teprve v následujících týdnech," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková onemocnění Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy