Firma vrhající stín na církev neuspěla v boji o víno

Tomáš Fránek
7. 6. 2010 15:15
Olomoucké arcibiskupství dosáhlo vymazání značky pro vinné sklepy z Hovoran
sklenice s vínem
sklenice s vínem | Foto: Veronika Skálová

Brno - Arcibiskup Jan Graubner se už nemusí obávat toho, že vinařská firma z jižní Moravy bude využívat velmi ceněnou značku spojenou s církví  - Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž.

Nejvyšší správní soud totiž zamítl stížnost firmy pod názvem Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž, která sídlí v jihomoravských Hovoranech a dělá si na stejnojmennou značku nárok.

Jde o jeden nejostřejších sporů v Česku o ochrannou známku, který se vleče už téměř deset let. Značka je totiž velmi cenná a v Česku jedinečná. Osmdesát láhví mešního vína se značkou Arcibiskupské vyráběné firmou spoluvlastněnou církví dostal nyní při své návštěvě Česka i papež Benedikt XVI.

Kdo to vymyslel?

Firma z Hovoran, kterou vlastní Jaroslav Grmolec, se nyní u soudu snažila zvrátit celý spor ve svůj prospěch.

Grmolec založil už roku 1994 společnost na výrobu mešního vína v Kroměříži. Dvacetiprocentní podíl v ní nabídl Olomouckému arcibiskupství. Později se podíl arcibiskupství ve firmě zvětšil na 40 procent.

Roku 2001 ale arcibiskupství vedené arcibiskupem Janem Graubnerem založilo společnost novou. Obvinilo Grmolce, že v kroměřížských sklepech platí pozdě nájem, a dalo jeho firmě výpověď. V únoru 2002 dokonce četli kněží z kazatelen Graubnerův list, ve kterém označil Grmolcovu firmu za "problémovou" a "vrhající stín na církev".

Grmolec ale uspěl u soudu. Ten uznal, že se firma spoluvlastněná církví dopustila nekalé soutěže a její jednatel Josef Koníček dostal dvouletou podmínku. Církev proto dnes pro svoji firmu užívá název značku Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž.
Církev ale svůj boj nevzdala a znovu napadla užívaní značky Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž.  A úřad Grmolcovu značku vymazal.

Podle Grmolce protizákonně. "Já jsem uvedl na trh víno opatřené touto značkou. Rozhodnutí úřadu tak poskytuje ochranu nekalosoutěžnímu jednání arcibiskupství," uvedl v žalobě Grmolec s tím, že soudy potvrdily, že církev nejednala férově.

Podle arcibiskupství je ale grafická podoba známky téměř totožná se současným znakem arcibiskupství olomouckého a zcela shodná se znakem olomoucké diecéze v období 1588 - 1924. "Arcibiskupství nikdy nevyslovilo souhlas s užitím tohoto znaku v ochranné známce a o jejím zápisu ani nebylo informováno," uvedli zástupci církve.

Nemůžeme čekat donekonečna

Úřad průmyslové vlastnictví i soud potvrdil, že vinařská firma značku využívat nemůže. Podle soudců je jednoznačné, že značka je odkazem na osobu arcibiskupa nebo arcibiskupství, použití názvu města Kroměříže zase odkazuje k místu, kde se víno vyrábí. A to církev poškozuje.

Firma z Hovoran se ale ještě pokusila situaci zvrátit další žalobou.

Tu ale soudy neprojednaly. Podle Nejvyššího správního soudu totiž firma až po několika výzvách a pozdě zaplatila soudní poplatek a spor tak prohrála vlastní vinou.

"Společnost se vlastní vinou nepostarala o zaplacení soudního poplatku za řízení o kasační stížnosti, ačkoliv měla pro tento účel k dispozici dostatečný časový prostor. Odstraňovat takový nedostatek nelze nekonečně dlouho," rozhodli soudci Nejvyššího správního soudu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy