Obří firmy žalují stát kvůli povolenkám, jde o miliardy

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
26. 4. 2013 6:30
Hraje se o peníze, které stát vybral na darovací dani z emisních povolenek
Může to stát pěkný balík... Ilustrační snímek.
Může to stát pěkný balík... Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká republika může přijít o miliardy korun, které vybrala na darovací dani z emisních povolenek přidělených tuzemským průmyslovým podnikům v letech 2011 a 2012.

Deník Insider ve svém aktuálním vydání uvedl, že pět velkých firem kvůli retroaktivnímu opatření, kterým chtěla vláda předejít skokovému růstu cen elektřiny po fotovoltaickém boomu, podalo na stát žalobu. Další se k tomuto kroku chystají.

Odborníci jim přisuzují značné šance na úspěch.

Podle informací Insideru například dodavatel energií pro mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto Ško-Energo už u Krajského soudu v Praze se žalobou uspěl. Stát však podal kasační stížnost.

Ministerstvo životního prostředí spočítalo, že případná lavina obdobných žalob by stát mohla připravit zhruba o 7,53 miliardy, které na dvouleté darovací dani z povolenek vybral.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Kdo další se hodlá k žalobě přidat? A jak se zachová energetický gigant ČEZ?

 

Právě se děje

před 5 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy