Nový hit pro investory: Ubytovny pro dělníky z ciziny

Tomáš Fránek
28. 11. 2007 11:48
Nové ubytovny plánují stavět města i podnikatelé
Stanice metra Prosek: dělníci na stavbě.
Stanice metra Prosek: dělníci na stavbě. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Pokud je v tuzemsku problém najít někde místo na ubytování, tak je to v levných ubytovnách určených pro dělníky.

Ty jsou totiž obsazeny většinou do posledního místa i přesto, že jich stále přibývá. "Jsme dlouhodobě obsazeni, bydlí tu zahraniční dělníci," říká pracovnice jedné z ubytoven v Lounech.

Tam žijí dělníci z Bulharska, kteří pracují na výrobě vagonů ve strojírně Lostr.

Stovky ubytoven

Ubytovny využívají ve velkém i agentury, které do Česka vozí zahraniční dělníky.

Podle jediné dostupné tuzemské databáze - ubytovny.net - je v tuzemsku téměř čtyři sta ubytoven. Většina z nich nabízí i možnost dlouhodobého pronájmu lůžka.

A boom tuzemské ekonomiky, rychle rostoucí poptávka po nových zaměstnancích a stále klesající nezaměstnanost tak vedou k tomu, že se nyní vyplatí investovat do nových ubytoven. "Za poměrně malé peníze do úprav získají podnikatelé jistý příjem, většina ubytoven je obsazena dlouhodobě," uvedl Roman Konečný ze společnosti Etis.

A to nejenom v Praze a ve středních Čechách, kam dojíždí za prací nejvíce lidí, ale také třeba na severu Moravy nebo severu Čech, kam přišli velcí investoři zaměstnávající tisíce lidí.

Nové dvě ubytovny pro 360 dělníků například plánuje postavit soukromý investor u automobilky Hyundai. Firma chce zaměstnat na tři tisíce lidí. Část nových zaměstnanců přijde zřejmě ze zahraničí, a to z Polska a Slovenska.

Lidé protestují a bojí se

Záměr postavit ubytovnu pro dělníky ale vyvolal bouři v obci Dobrá, kde má ubytovna stát. Petici proti ubytovně podepsalo 450 lidí a zastupitelé odhlasovali, že s její výstavbou nesouhlasí. Hlavním důvodem je to, že se obyvatelé bojí nárůstu kriminality.

V Nošovicích už ubytování v patnácti pokojích nabízí nově upravená ubytovna přestavěná z bytového domu.

Souvislosti:

Foto: Schenker

Méně nezaměstnaných bylo naposled před deseti lety

Lidí bez práce je jen 6,2 procenta. Firmy mají potíže

Ubytování budou hledat i více než čtyři tisícovky zaměstnanců nových továren IPS ALPHA a Hitachi u Žatce. Město zvažuje možnost přebudování části místních bývalých kasáren na ubytovnu pro dělníky. Ovšem v případě, že jejich koupi městské zastupitelstvo schválí.

Byty pro zaměstnance

Firmy se snaží zajistit si pracovníky také tím, že jim nabídnout nové byty. Ty vyrostly například v Kolíně v blízkosti automobilky TPCA.

Nové bydlení pro tři tisíce zaměstnanců chce v Kutné Hoře postavit společnost Foxconn. Ta už nyní zaměstnává pracovníky z osmi zemí, v Kutné Hoře plánuje mít až šest tisíc zaměstnanců. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy