Němci otevírají bránu k české prosperitě. Víc utrácejí

Tomáš Fránek
5. 10. 2010 21:02
Experti čekají, že německá ekonomika bude rychle růst i v příštím roce. Lidé začali víc utrácet
Německá kancléřka Angela Merkelová na jednom z berlínských spotřebních veletrhů. Čím více Němci nakupují, tím lépe se mají i dodavatelé z Česka
Německá kancléřka Angela Merkelová na jednom z berlínských spotřebních veletrhů. Čím více Němci nakupují, tím lépe se mají i dodavatelé z Česka | Foto: Reuters

Berlín/Brno - Žádná zpráva nemůže tuzemské firmy a jejich majitele potěšit víc než to, že se daří ekonomice v sousedním Německu.

A pokud se naplní předpovědi expertů dvou uznávaných hospodářských institucí, čekají Německo dobré časy.

Tamní Institut hospodářství a Institut pro makroekonomiku a ekonomický výzkum vylepšily své odhady, jak se klíčová ekonomika Evropy bude vymaňovat z krize. Obě zmíněné instituce až dosud dokázaly vždy poměrně velmi přesně popsat vývoj v době bezprecedentní celosvětové recese. "Ekonomové předpovídají dlouhodobý boom Německa," nadepsal týdeník Der Spiegel na svých internetových stránkách článek o vylepšených odhadech obou institucí.

Česká ekonomika je na vývoji západního souseda osudově závislá: český export i import je zhruba ze třetiny navázaný právě na Německo.

Data za posledních deset let ukazují, že zdejší ekonomika kopíruje německý vývoj. Pouze v letech 2003 a 2005 nenásledovalo Česko německý sestup.

Firmy věří, lidé utrácejí

A spojení s Německem dokládají i výsledky hospodaření firem v Česku. Třeba firmě Klein & Blažek, která vyrábí na Šumperku zejména součástky pro automobilový průmysl, loni vzrostly tržby. "Významnou roli sehrálo především šrotovné v Německu," uvedlo vedení společnosti.

Po krizi roste i produkce českých hutnických firem, tržby společností nyní narostly o desetinu. "Pozitivním impulzem byl zejména růst v Německu," je napsáno ve zprávě o novém vývoji v českém hutnictví.

Letos by tak mohlo podle expertů německé hospodářství růst až o 3,4 procenta, žádné výrazné zpomalení nečekají experti ani příští rok. "Je velmi pravděpodobné že růst překročí dvě procenta a překoná růst z let 2007 a 2008. Neexistuje žádný důvod k obavám," uvedl šéf Institutu německého hospodářství Michael Hüther.

Růstu německé ekonomiky nahrává několik faktorů.

Podnikatelská nálada v Německu se v září překvapivě zlepšila. Institut Ifo oznámil, že jeho index podnikatelského klimatu, který je založen na průzkumu u zhruba 7000 firem, mírně stoupl na 106,8 bodu ze srpnových 106,7 bodu.

Překročíme průměr z minulosti

Dostal se tak na nejvyšší úroveň od června 2007. "Údaje Ifo popírají jakékoliv obavy z nového poklesu německé ekonomiky," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING Financial Markets.

Experti navíc předpokládají, že sice kvůli situaci na světových trzích dojde k poklesu vývozu, růst bude ale domácí spotřeba. Tomu nahrává stále klesající nezaměstnanost, lidé v zemi začali znovu víc utrácet. Míra nezaměstnanosti v Německu tak klesla v září na 7,5 procenta ze srpnových 7,6 procenta a dosáhla nejnižší úrovně od počátku 90. let.

"Obchodníci se letos mohou těšit na zvýšení poptávky o 2,25 procent, v příštím roce mírně zpomalí na 1,25 procenta, stále ale bude vysoce nad průměrem v posledních několika letech," uvedl Hüther.

Politici zatím tak optimističtí nejsou. "Vzestup (ekonomiky) by měl ve zbytku roku pravděpodobně pokračovat, i když výrazně pomalejším tempem," uvedlo německá ministerstvo financí. "Německá ekonomika zahájila třetí čtvrtletí opatrně," dodal úřad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy