Výročí německého sjednocení: Zastřel si svého uprchlíka

Radim Klekner Radim Klekner
1. 10. 2010 17:40
Počítačová hra o střelbě na někdejší vnitroněmecké hranici narazila na tvrdou kritiku.
Oslavy dvacátého výročí pádu Berlínské zdi byly loni bouřlivé, Němci se ale začínají ptát, co ví o realitě komunistického režimu mladá generace kromě toho, co jí zprostředkují média
Oslavy dvacátého výročí pádu Berlínské zdi byly loni bouřlivé, Němci se ale začínají ptát, co ví o realitě komunistického režimu mladá generace kromě toho, co jí zprostředkují média | Foto: Reuters

Karlsruhe - Úmysl měl třiadvacetiletý student Vysoké školy grafické v bádensko-württemberském Karlsruhe Jens Stober asi dobrý. Pomocí počítačové hry se snažil vzbudit zájem mladé generace o to, co se kdysi dělo u Berlínské zdi.

U příležitosti dvacátého výročí německého sjednocení, jež připadá na tuto neděli, chtěl připomenout smrt stovek východních Němců, kteří  při překonávání zdi zahynuli.

Zapomněl pouze na to, že mladí nadšenci tráví u počítačových her často dlouhé hodiny a ze všeho nejraději si vybírají ty, kde se hodně střílí.

Skutečnost, že u hry s názvem "1378", což je délka někdejší vnitroněmecké hranice vyjádřená v kilometrech, je možné zastřelit uprchlíka směřujícího na Západ, ale narazila na tvrdou kritiku svazů sdružujících oběti komunistického režimu v NDR.

"Střelba u zdi žádnou hrou nebyla," citovala agentura Reuters Theodora Mettrupa z Asociace obětí komunistické tyranie. "Byly přitom mařeny lidské životy a ničeny celé rodiny. Ti, kdo budou tuto hru hrát, podobný pocit mít nebudou."

Pohraničníkem či běžencem

Stober obvinění z nedostatku vkusu odmítá.

"Stát se na chvíli východoněmeckých uprchlíkem nebo pohraničníkem umožňuje hráčům identifikovat se s těmito postavami," tvrdí. "Jedná se o nový způsob, jak vyvolat v mladých lidech zájem o nedávnou německou historii."

"Je to především hra z žánru ego-shooter, a to je vzhledem k historickému kontextu neakceptovatelné," říká mluvčí Spolkové nadace pro vypořádání se s režimem SED (Sjednocené socialistické strany Německa) Dietrich Wolf.

Při loňských oslavách výročí pádu zdi se německá kancléřka Merkelová sešla s někdejším generálním tajemníkem KSSS z časů perestrojky Michailem Gorbačovem
Při loňských oslavách výročí pádu zdi se německá kancléřka Merkelová sešla s někdejším generálním tajemníkem KSSS z časů perestrojky Michailem Gorbačovem | Foto: Reuters

A Axel Klausmeier z Nadace Berlínské zdi metodiku hry rovnou označil za "nechutnou".

Hráči mohou při Stoberově interaktivní trojrozměrné hře, zasazené do roku 1976, skutečně zvolit, zda se stanou běženci či východoněmeckými pohraničníky a získávají body podle toho, jak si při hře vedou.

Pokud ale pohraničník vystřelí během hry třikrát, ocitne se rázem v roce 2000 a stojí před soudem s vojáky souzenými v souvislosti se střelbou u zdi. 

Vedení vysoké školy, na které Stober právě píše svou magisterskou práci, se svého studenta zastalo. Hru, kterou by si bylo -počínaje 3. řijnem - podle původního plánu možné stáhnout z internetu, ale dalo k posouzení Zemskému úřadu pro média ve Stuttgartu.

Při střelbě na Berlínské zdi a zátarasech na vnitroněmecké hranici zbudovaných v roce 1961 zahynulo na tisíc východoněmeckých občanů. Tím posledním byl v únoru 1989, devět měsíců před pádem zdi, jedenadvacetiletý Chris Gueffroy.

 

 

Právě se děje

Další zprávy