Nejlepší je pro život Curych, Praha v pětadvacítce není

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
24. 6. 2009 12:23
Časopis Monocle sestavil žebříček 25 měst, kde se žije nejlépe
Foto: Ondřej Besperát

Londýn - Které město je nejlepší pro život? Pro letošek to je podle britského magazínu Monocle Curych. Švýcarská metropole z prvního místa 25 světových měst vytlačila Kodaň.

Na třetím místě se podle agentury Reuters umístilo Tokio a za ním Mnichov, který vévodil seznamu před dvěma lety. Páté jsou Helsinky.

Do první desítky se dostal i Stockholm, Vídeň, Paříž, Melbourne a také Berlín.

Žebříček podle Monocle:

1. Curych
2. Kodaň
3. Tokio
4. Mnichov
5. Helsinki
6. Stockholm
7. Vídeň
8. Paříž
9. Melbourne
10. Berlín
11. Honolulu
12. Madrid
13. Sydney
14. Vancouver
15. Barcelona
16. Fukuoka
17. Oslo
18. Singapur
19. Montreal
20. Aukland
21. Amsterdam
22. Kjóto
23. Hamburg
24. Ženeva
25. Lisabon

"Nejde o hledání města, které je nejvíc sexy, nebo které by bylo pupkem světového byznysu či nejkulturnějším místem na světě. Je to o skutečně kvalitních podmínkách k životu," nechal se slyšet šéfredaktor magazínu Tyler Brule.

Kritéria? Hromadná doprava i počet kin

Výsledek se odvinul od řady konkrétních kritérií, jako jsou investice do hromadné dopravy, bezpečnost občanů, zdravotní péče, školství i počet kinosálů ve městě.

"Sledovali jsme i vztahy mezi městem a menšími podniky a Curych získal ve všech sledovaných oblastech nejvyšší hodnocení," dodal Brule.

Organizace Economist Intelligence Unit má na nejkvalitnější město pro život jiný názor. V jejím průzkumu zvítězil Vancouver a Curych se umístil na deváté příčce.

V regionu střední a východní Evropy se pak podle organizace nejlépe žije v Budapešti i v Praze. Mezi 140 destinacemi se hlavní město Česka umístilo na 60. místě.

A kde se bydlí nejdráže? Podle prestižního magazínu Forbes v Monte Carlu. Nejvyšší ceny na trhu s bydlením si tato součást Monaka drží již druhý rok v řadě. V průměru zde dosahují 4 420 dolarů za stopu čtvereční (0,09 metrů čtverečních).

Na druhém a třetím místě žebříčku se umístila Moskva a Londýn. Jako překvapující Forbes naopak shledal pokles města New York z druhé na šestou příčku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy