Češi nakupovali v únoru nejméně od roku 2001

Tomáš Fránek
14. 4. 2009 9:32
Maloobchod v únoru klesl o 7,9 procenta
Foto: Simona Holecová

Brno - Lidé v Česku v únoru omezili svoje nákupy více než se čekalo. Statistiky maloobchodu tak zaznamenaly největší pokles od roku 2001.

Výrazný propad tak podle Českého statistického úřadu zaznamenaly prodeje ve stáncích a na trzích o 21,9 procenta, ve smíšených prodejnách s převahou nepotravinářského zboží.

Tržby včetně maloobchodního prodeje pohonných hmot, avšak bez prodeje aut a jejich oprav, byly nižší o 5,5 procenta, především kvůli poklesu útrat za pohonné hmoty. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně bez očištění snížily o 13 procent.

"Největší podíl na meziročním poklesu neočištěných tržeb měl maloobchod s ostatními výrobky pro domácnost, například s elektrospotřebiči, nábytkem a souvisejícími výrobky, sklem a potřebami pro kutily, a prodej pohonných hmot," uvedli statistici.

Velikonoční svátky a zvýšený zájem o auta podle expertů na chvíli statistiky změní.

„I nadále budeme šetřit na elektronice, bílém zboží, nábytku apod.  Rostoucí nezaměstnanost a jen nízký růst mezd (nejnižší v historii Česka) bude držet spotřebu domácností na uzdě. Proto jakmile jarní nákupní horečka v autosalónech odezní, budou opět tržby maloobchodníků klesat," uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

„V letošním roce očekáváme  pokles celkových tržeb včetně prodeje aut o 1 %. Celková spotřeba domácností zahrnující i výdaje za služby zůstane těsně nad nulou a bude tak brzdit spolu se spotřebou vlády pokles české ekonomiky," dodala Horská.

 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy