Byty zlevnily až o pětinu, nejvíc ve starých panelácích

Petr Kučera Petr Kučera, pek
9. 6. 2009 15:20
Lidé více rozlišují mezi lokalitami i kvalitou nemovitosti

Praha - V průměru až o 20 procent nižší než před rokem jsou nyní ceny bytů v panelových domech. Celkově spadly ceny nemovitostí v průměru o 10 až 15 procent. Zatímco zájem o nákup vlastního bydlení klesá, roste poptávka po pronájmech. Vyplývá to z nejnovějších údajů realitního tržiště bezrealitky.cz. Data vycházejí z koncových cen uskutečněných prodejů.

"Pád začal až v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy svého stropu dosáhly ceny ve většině krajských měst," říká Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště. Ještě do loňského podzimu ceny rostly - v Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem nebo Teplicích až o 30 procent. "Trh vykazoval jistou setrvačnost a odolával světové realitní krizi. Také díky tomu, že zdejší ceny nebyly tak nadhodnocené jako v jiných zemích," vysvětluje Havrlant.

Nůžky se rozevírají, lidé si více vybírají

V posledních měsících se více "rozevírají nůžky" mezi rozdílnými lokalitami i odlišnými nemovitostmi. "Trh je citlivější, lidé si více vybírají. Více než dříve je zajímá například očekávaný rozvoj širšího okolí nemovitosti," vysvětluje Havrlant."Doba, kdy bylo možné žádat vysoké částky i za evidentně nekvalitní bydlení, naštěstí končí," dodává.

Podívejte se na cenovou mapu České republiky
Podívejte se na cenovou mapu České republiky | Foto: bezrealitky.cz

Pokles ceny je tedy nejvíce vidět na lokalitách a nemovitostech, které "mají nějaký háček". Vedle umístění v "neperspektivní" lokalitě nebo špatného výhledu nabývá na významu také dobrá dopravní dostupnost. V okolí Prahy jde zejména o rychlé železniční spojení do centra - velmi dobře se proto prodávají například nemovitosti v Říčanech, Úvalech, Českém Brodě, Berouně, Kralupech nad Vltavou nebo Čelákovicích.

Podle Havrlanta klesl také počet "spekulativních" nákupů, které si lidé pořizovali jako investici. "Když chtěli nemovitost jen pronajímat a neplánovali tam sami bydlet, o trochu méně jim záleželo na tom, co je to za lokalitu," vysvětluje. S tímto vysvětlením ale příliš nesouhlasí Bohdan Suchánek, marketingový ředitel Hypoteční banky. "Zájem se snižuje hlavně proto, že už klesá poptávka od silných ročníků narozených v 70. letech," domnívá se.

Suchánek považuje zlevnění za návrat k normálu. "V České republice jsme neměli nějakou realitní bublinu. Po dvaceti letech nepřetržitého růstu teď přišel mírný pokles," říká.

Poměrně výrazné snížení cen bytů zaznamenal také Institut regionálních informací. Přehled nejdražších a nejlevnějších měst jsme přinesli před týdnem:

Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se, jak se změnily ceny ve městech:
Hluboký propad v M. Boleslavi, růst v Prachaticích

Další vývoj? Spíše stagnace

Největší propad zaznamenaly staré panelové byty. Například na pražském Jižním Městě se byt 3+1 před rokem prodával za 3,5 milionu korun, letos v průměru za 2,7 milionu. Dvacetiprocentní pokles zaznamenaly i nadhodnocené panelové byty v Brně, letos tam lze 3+1 sehnat i za 1,7 milionu korun.

"Předpokládáme, že průměrné ceny budou stagnovat," očekává Havrlant. Jedním z mála měst, kde průměrné tržní ceny i letos mírně rostou, jsou České Budějovice. Potenciál růstu je i na severu Čech v Ústí nad Labem.

Zatímco u méně kvalitních nemovitostí mohou ceny ještě klesat, kvalitní novostavby naopak podraží. "Byty v novostavbách na dobré adrese si svoji cenu udržely, nebo oproti loňskému roku dokonce o něco málo podražily," dodává Havrlant. I mezi novými projekty ale lidé začínají více rozlišovat. Očekávaným standardem se stává balkon, sklep, úložné prostory jako šatna či komora a také parkovací stání. Důležitá je atraktivní lokalita s dobrou občanskou vybaveností.

Zájem o pronájmy roste

Nejen kvůli hůře dostupným hypotékám znovu roste zájem o pronájmy. V Praze je poptávka o pět procent vyšší než před rokem, v Ostravě dokonce o 10 procent.

V Praze je největší zájem o byty 2+kk s nájmem okolo 11 500 korun měsíčně, v Ostravě lze byt pronajmout za šest až devět tisíc včetně služeb.

Slezská 70 na Vinohradech
Slezská 70 na Vinohradech | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Převod družstevních bytů může pokračovat do roku 2040
Zlevňování hypoték skončilo, průměrná sazba je 5,54 %
Nájemníci si sami zaplatí drobné opravy do 500 korun

 

Právě se děje

před 23 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy