Byty zlevnily až o pětinu, nejvíc ve starých panelácích

Petr Kučera Petr Kučera, pek
9. 6. 2009 15:20
Lidé více rozlišují mezi lokalitami i kvalitou nemovitosti

Praha - V průměru až o 20 procent nižší než před rokem jsou nyní ceny bytů v panelových domech. Celkově spadly ceny nemovitostí v průměru o 10 až 15 procent. Zatímco zájem o nákup vlastního bydlení klesá, roste poptávka po pronájmech. Vyplývá to z nejnovějších údajů realitního tržiště bezrealitky.cz. Data vycházejí z koncových cen uskutečněných prodejů.

"Pád začal až v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy svého stropu dosáhly ceny ve většině krajských měst," říká Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště. Ještě do loňského podzimu ceny rostly - v Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem nebo Teplicích až o 30 procent. "Trh vykazoval jistou setrvačnost a odolával světové realitní krizi. Také díky tomu, že zdejší ceny nebyly tak nadhodnocené jako v jiných zemích," vysvětluje Havrlant.

Nůžky se rozevírají, lidé si více vybírají

V posledních měsících se více "rozevírají nůžky" mezi rozdílnými lokalitami i odlišnými nemovitostmi. "Trh je citlivější, lidé si více vybírají. Více než dříve je zajímá například očekávaný rozvoj širšího okolí nemovitosti," vysvětluje Havrlant."Doba, kdy bylo možné žádat vysoké částky i za evidentně nekvalitní bydlení, naštěstí končí," dodává.

Podívejte se na cenovou mapu České republiky
Podívejte se na cenovou mapu České republiky | Foto: bezrealitky.cz

Pokles ceny je tedy nejvíce vidět na lokalitách a nemovitostech, které "mají nějaký háček". Vedle umístění v "neperspektivní" lokalitě nebo špatného výhledu nabývá na významu také dobrá dopravní dostupnost. V okolí Prahy jde zejména o rychlé železniční spojení do centra - velmi dobře se proto prodávají například nemovitosti v Říčanech, Úvalech, Českém Brodě, Berouně, Kralupech nad Vltavou nebo Čelákovicích.

Podle Havrlanta klesl také počet "spekulativních" nákupů, které si lidé pořizovali jako investici. "Když chtěli nemovitost jen pronajímat a neplánovali tam sami bydlet, o trochu méně jim záleželo na tom, co je to za lokalitu," vysvětluje. S tímto vysvětlením ale příliš nesouhlasí Bohdan Suchánek, marketingový ředitel Hypoteční banky. "Zájem se snižuje hlavně proto, že už klesá poptávka od silných ročníků narozených v 70. letech," domnívá se.

Suchánek považuje zlevnění za návrat k normálu. "V České republice jsme neměli nějakou realitní bublinu. Po dvaceti letech nepřetržitého růstu teď přišel mírný pokles," říká.

Poměrně výrazné snížení cen bytů zaznamenal také Institut regionálních informací. Přehled nejdražších a nejlevnějších měst jsme přinesli před týdnem:

Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se, jak se změnily ceny ve městech:
Hluboký propad v M. Boleslavi, růst v Prachaticích

Další vývoj? Spíše stagnace

Největší propad zaznamenaly staré panelové byty. Například na pražském Jižním Městě se byt 3+1 před rokem prodával za 3,5 milionu korun, letos v průměru za 2,7 milionu. Dvacetiprocentní pokles zaznamenaly i nadhodnocené panelové byty v Brně, letos tam lze 3+1 sehnat i za 1,7 milionu korun.

"Předpokládáme, že průměrné ceny budou stagnovat," očekává Havrlant. Jedním z mála měst, kde průměrné tržní ceny i letos mírně rostou, jsou České Budějovice. Potenciál růstu je i na severu Čech v Ústí nad Labem.

Zatímco u méně kvalitních nemovitostí mohou ceny ještě klesat, kvalitní novostavby naopak podraží. "Byty v novostavbách na dobré adrese si svoji cenu udržely, nebo oproti loňskému roku dokonce o něco málo podražily," dodává Havrlant. I mezi novými projekty ale lidé začínají více rozlišovat. Očekávaným standardem se stává balkon, sklep, úložné prostory jako šatna či komora a také parkovací stání. Důležitá je atraktivní lokalita s dobrou občanskou vybaveností.

Zájem o pronájmy roste

Nejen kvůli hůře dostupným hypotékám znovu roste zájem o pronájmy. V Praze je poptávka o pět procent vyšší než před rokem, v Ostravě dokonce o 10 procent.

V Praze je největší zájem o byty 2+kk s nájmem okolo 11 500 korun měsíčně, v Ostravě lze byt pronajmout za šest až devět tisíc včetně služeb.

Slezská 70 na Vinohradech
Slezská 70 na Vinohradech | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Převod družstevních bytů může pokračovat do roku 2040
Zlevňování hypoték skončilo, průměrná sazba je 5,54 %
Nájemníci si sami zaplatí drobné opravy do 500 korun

 

Právě se děje

před 11 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy