Byty zlevnily až o pětinu, nejvíc ve starých panelácích

Petr Kučera Petr Kučera, pek
9. 6. 2009 15:20
Lidé více rozlišují mezi lokalitami i kvalitou nemovitosti

Praha - V průměru až o 20 procent nižší než před rokem jsou nyní ceny bytů v panelových domech. Celkově spadly ceny nemovitostí v průměru o 10 až 15 procent. Zatímco zájem o nákup vlastního bydlení klesá, roste poptávka po pronájmech. Vyplývá to z nejnovějších údajů realitního tržiště bezrealitky.cz. Data vycházejí z koncových cen uskutečněných prodejů.

"Pád začal až v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy svého stropu dosáhly ceny ve většině krajských měst," říká Jakub Havrlant, ředitel realitního tržiště. Ještě do loňského podzimu ceny rostly - v Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem nebo Teplicích až o 30 procent. "Trh vykazoval jistou setrvačnost a odolával světové realitní krizi. Také díky tomu, že zdejší ceny nebyly tak nadhodnocené jako v jiných zemích," vysvětluje Havrlant.

Nůžky se rozevírají, lidé si více vybírají

V posledních měsících se více "rozevírají nůžky" mezi rozdílnými lokalitami i odlišnými nemovitostmi. "Trh je citlivější, lidé si více vybírají. Více než dříve je zajímá například očekávaný rozvoj širšího okolí nemovitosti," vysvětluje Havrlant."Doba, kdy bylo možné žádat vysoké částky i za evidentně nekvalitní bydlení, naštěstí končí," dodává.

Podívejte se na cenovou mapu České republiky
Podívejte se na cenovou mapu České republiky | Foto: bezrealitky.cz

Pokles ceny je tedy nejvíce vidět na lokalitách a nemovitostech, které "mají nějaký háček". Vedle umístění v "neperspektivní" lokalitě nebo špatného výhledu nabývá na významu také dobrá dopravní dostupnost. V okolí Prahy jde zejména o rychlé železniční spojení do centra - velmi dobře se proto prodávají například nemovitosti v Říčanech, Úvalech, Českém Brodě, Berouně, Kralupech nad Vltavou nebo Čelákovicích.

Podle Havrlanta klesl také počet "spekulativních" nákupů, které si lidé pořizovali jako investici. "Když chtěli nemovitost jen pronajímat a neplánovali tam sami bydlet, o trochu méně jim záleželo na tom, co je to za lokalitu," vysvětluje. S tímto vysvětlením ale příliš nesouhlasí Bohdan Suchánek, marketingový ředitel Hypoteční banky. "Zájem se snižuje hlavně proto, že už klesá poptávka od silných ročníků narozených v 70. letech," domnívá se.

Suchánek považuje zlevnění za návrat k normálu. "V České republice jsme neměli nějakou realitní bublinu. Po dvaceti letech nepřetržitého růstu teď přišel mírný pokles," říká.

Poměrně výrazné snížení cen bytů zaznamenal také Institut regionálních informací. Přehled nejdražších a nejlevnějších měst jsme přinesli před týdnem:

Foto: Aktuálně.cz
Podívejte se, jak se změnily ceny ve městech:
Hluboký propad v M. Boleslavi, růst v Prachaticích

Další vývoj? Spíše stagnace

Největší propad zaznamenaly staré panelové byty. Například na pražském Jižním Městě se byt 3+1 před rokem prodával za 3,5 milionu korun, letos v průměru za 2,7 milionu. Dvacetiprocentní pokles zaznamenaly i nadhodnocené panelové byty v Brně, letos tam lze 3+1 sehnat i za 1,7 milionu korun.

"Předpokládáme, že průměrné ceny budou stagnovat," očekává Havrlant. Jedním z mála měst, kde průměrné tržní ceny i letos mírně rostou, jsou České Budějovice. Potenciál růstu je i na severu Čech v Ústí nad Labem.

Zatímco u méně kvalitních nemovitostí mohou ceny ještě klesat, kvalitní novostavby naopak podraží. "Byty v novostavbách na dobré adrese si svoji cenu udržely, nebo oproti loňskému roku dokonce o něco málo podražily," dodává Havrlant. I mezi novými projekty ale lidé začínají více rozlišovat. Očekávaným standardem se stává balkon, sklep, úložné prostory jako šatna či komora a také parkovací stání. Důležitá je atraktivní lokalita s dobrou občanskou vybaveností.

Zájem o pronájmy roste

Nejen kvůli hůře dostupným hypotékám znovu roste zájem o pronájmy. V Praze je poptávka o pět procent vyšší než před rokem, v Ostravě dokonce o 10 procent.

V Praze je největší zájem o byty 2+kk s nájmem okolo 11 500 korun měsíčně, v Ostravě lze byt pronajmout za šest až devět tisíc včetně služeb.

Slezská 70 na Vinohradech
Slezská 70 na Vinohradech | Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Převod družstevních bytů může pokračovat do roku 2040
Zlevňování hypoték skončilo, průměrná sazba je 5,54 %
Nájemníci si sami zaplatí drobné opravy do 500 korun

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy