Od prvního ledna 2007 až do roku 2010 tak regulovaná činže stoupne v průměru o 19,2 procenta ročně. Původně, když se připravoval zákon o deregulaci nájemného, ministerstvo pro místní rozvoj tvrdilo, že to bude je o 14,2 procenta.
"Nová data vycházejí z aktuálních cen bytů," zdůvodnilo ministerstvo své nové výpočty.
Inflace se zvýší
Ministerstvo ve svých výpočtech operuje s cenami bytů, jaké byly na konci loňského roku. A přestože se v roce 2005 neodehrála žádná "revoluce" na trhu realit, jsou ceny bytů diametrálně odlišné od těch, s nimiž se kalkulovalo o rok dříve. Například v Praze 1 se místo s 37 tisíci korunami na metr čtvereční počítá s 44 tisíci.
Měsíční nájemné v bytě 1. kategorie o rozloze 70 metrů čtverečních v Praze 1 se tak v příštím roce může zvýšit ze současných zhruba 2600 korun na 3380 korun. Podle původních údajů ministerstva to měl být nárůst na 3240 korun, napsala ČTK.
"Deregulace nájemného je rozhodně krok správným směrem. A čím rychlejší, tím lepší. Deregulovat postupně pět let je nesmysl," míní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Bezprostřední vliv by deregulace mohla mít na inflaci, která by se kvůli tomu měla zvýšit o 0,4 procentního bodu. Na celou ekonomiku však bude mít růst nájmů jen omezený dopad. Regulované nájemné se vztahuje na 760 tisíc bytů, což je necelá pětina bytového fondu.
V některých městech nájemné může růst více, než je celorepublikový průměr. Například v Karlových Varech je maximální přírůstek měsíčního nájemného pro rok 2007 stanoven na 34 procent proti původním 23,3 procenta a v Hradci Králové na 35,1 procenta proti původním 22,1 procenta. S vyšším nárůstem musejí počítat i obyvatelé Jihlavy, kde se nájmy mohou příští rok zvýšit o 29,5 procenta místo plánovaných 12,7 procenta.
Ceny se prověří každoročně
"Problémem je, že v Česku není transparentní program výstavby obecních bytů. Trh tak není připraven na to, aby si lidé s nízkými mzdami s regulovaným nájmem mohli měnit byt. To je problém, který vláda a samospráva musí urychleně vyřešit," dodal Michl.
Průměrné ceny bytů si bude ministerstvo ověřovat každoročně. To tedy znamená, že lidé s regulovaným nájemným se mohou každý rok dočkat nových překvapení, jak se budou upravovat růsty činže.
Podle majitelů domů je i vyšší růst nájmů stále nedostatečný a odporuje nálezům Ústavního soudu. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek ale popírá, že by zákon byl v rozporu s Ústavou.
Zákon o jednostranném zvyšování nájemného vstoupil v platnost letos 31. března a prvně se podle něj budou nájmy zvyšovat od ledna 2007. Právní předpis upravující regulované nájemné chyběl republice od listopadu 2002.