Modrá je dobrá. České dráhy přebarví střechy vlaků

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 10. 2011 16:12
K obarvení namodro dojde v rámci běžného lakování, změna proto potrvá několik let
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na českých kolejích si budou konkurovat modré a žluté vlaky. České dráhy totiž chtějí současný vzhled svých vagónů doladit a na modro nabarvit i střechy a viditelné části podvozků.

Jak informoval server idnes.cz, nový vzhled vlaků již schválilo představenstvo společnosti.

Podle plánů Českých drah mají být vagóny pouze světle a tmavě modré a bílé. Modrá nahradí především doposud šedou barvu střechy.

Barvy se změní postupně

Jak ale zdůrazňuje mluvčí podniku Petr Šťáhlavský, vlaky nečeká žádné speciální přebarvování. Nového vzhledu se dočkají, až nastane čas, kdy je nutné fasádu pravidelně přelakovat. "Proto máme dodnes i červené nebo zelené vagóny," doplňuje Šťáhlavský pro Aktuálně.cz.

Jak dlouho potrvá, než budou všechny vlaky vypadat jednotně, mluvčí společnosti říct nemůže. Odhaduje to však na tři až pět let.

O nový vzhled se tak jako minule postará grafické studio Najbrt, který Českým drahám zajišťuje od roku 2006 design u všech vlaků. Podle jednoho z autorů současné podoby vozů má modrá symbolizovat drážní historii, stabilitu, jistotu a serióznost.

Aby nás zákazník poznal

Na současném modro-šedo-bílém vzhledu vagónů se zástupci státního podniku dohodli v roce 2009. "Připravujeme se tak na vstup konkurence na železniční trh. Na první pohled bude vždy jasné, že zákazníkovi přijíždí vlak Českých drah," uvedli tehdy zástupci skupiny.

"Všechny moderní firmy dbají na to, aby měly jasný korporátní vzhled. Podívejte se na letecké dopravce, bankovní pobočky, čerpací stanice nebo řetězce restaurací. Většinu z nich poznáte na první pohled už na dálku," vysvětlil tehdy šéf společnosti Petr Žaluda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy