Lidé utrácejí stále méně už celý rok. Šetřit budou dál

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 11. 2009 9:30
Maloobchodní tržby poklesly nejvíc za poslední rok, o 6 procent

Brno - Nepřetržitě celý rok už obchodníkům klesají tržby. V září v porovnání s loňským rokem klesly o šest procent i po započítání sezónních vlivů. Je to druhý největší propad za dvanáct měsíců. Snížení je ale vidět i v porovnání s předchozím měsícem - a to o 1,5 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Z údajů je vidět, že lidé šetřili prakticky na všem kromě potravin. Nejhorší výsledek zaznamenal prodej a opravy motorových vozidel. Autosalony a autoservisy se musely smířit s o 14,3 procenta nižšími tržbami než před rokem. Nejvíc trpěly právě servisy. U oprav byl totiž pokles největší od roku 2 000, a to 26,2 procenta.

Kromě potravin lidé utratili víc jen za počítačová a komunikační zařízení, podle údajů statistiků o 5,8 procenta.

V dalších měsících se už sice nebudou výsledky srovnávat s obdobím "před krizí", přesto před sebou nemají maloobchodní prodejci procházku růžovou zahradou.

"Vánoce sice spotřebu trochu podpoří, ale útraty budou nižší než loni. Spotřeba domácností bude dál slábnout a oživení ekonomiky se bude muset spolehnout více na zásoby a vývoz," upozornila Helena Horská z Raiffeisenbank.


 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy